Дните на трейда, свързан с разминаващите се курсове на паричната политика на централните банки, може би са преброени, пише Bloomberg.
Докато Джанет Йелън и нейните колеги от Федералния резерв на САЩ (Фед) се готвят да увеличат лихвите след два дни, финансовите пазари може би вече заложиха достатъчно на разминаващите се парични политики в САЩ и еврозоната, въпреки че Европейската централна банка (ЕЦБ) разшири стимулите. Или поне това е така според Deutsche Bank и UBS Group.
„Това, което забелязваме, е, че образуването на цените е много екстремно“, коментира един от ръководителите на лихвените и валутни анализи в инвестиционното звено на UBS Темос Фиотакис. „Пазарът дава забележително доверие в един пълен цикъл на затягане от страна на Фед, а от друга страна – на рецесионните условия в еврозоната.“
Ако от UBS са прави, то тогава еврото е намерило своето дъно спрямо долара, след като поевтиня до 1,0524 долара на 3 декември, което е най-ниското му ниво от април насам. От Deutsche препоръчват на инвеститорите да продават 30-годишни държавни ценни книжа и да купуват техните щатски еквиваленти, намалявайки спреда в доходността по двата актива.
Способността на Фед да продължи да увеличава основната си лихва е ограничена от слабата инфлация и вероятността, че т.нар. неутрално ниво е по-ниско от това, което някога е било. ЕЦБ също не може да намали още депозитната си лихва, а някои от централните банкери вече са против купуването на облигации.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 9 години Вдигане на лихвата до 0.25 и промяна в курса с не повече от 2 % отговор Сигнализирай за неуместен коментар