През август търговският излишък на Германия намалява до 15,3 млрд. евро. Размерът му е далеч под този, отчетен през юли, а именно - 25 млрд. евро, съобщи германската статистическа служба Destatis, цитирана от WBPOnline.
Анализатори очакваха търговският излишък на най-голямата европейска икономика през осмия месец на годината да е около 19 млд. евро.
При сезонно изгладени данни износът записва спад от 5,2% след ревизиран ръст от 2,2% през юли. Това е най-големият спад на експорта от 2009 г. насам. Прогнозите на анализаторите, анкетирани от Bloomberg, бяха за свиване от 0,9 на сто.
Вносът се стопява с 3,1%, което е над очакванията за свиване от 0,6%, и над понижението с 2,3% през юли.
Излишъкът по текущата сметка е намалява до 12,3 млрд. евро. Това е по-малко от очакванията за 16,7 млрд. евро. През юли стойността му беше 24,7 млрд. евро.
Германия усеща последиците от по-бавния икономически ръст в Китай. Азиатската страна е третият й по големина търговски партньор. През юли и август индустриалните поръчки от страни извън еврозоната намаляват с над 13%, отбелязва Bloomberg.
“Съмнително е, че и вносът, и износът намаляват”, казва Йенс Крамер, икономист в NordLB. “Китай, където вътрешното търсене изглежда се свива, е важен фактор за нас като икономика на износа. Но германският износ беше подкрепен от частното потребление и това не съответства на днешните данни. На този етап не бих се отдавал на повече интерпретации”, допълва Крамер.
На годишна база износът все пак отбелязва повишение от 6,6%, а вносът - от 3,5%.
Сигналите за влошаване на перспективите пред германската икономика се натрупват. Тази седмица бяха публикувани разочароващи данни за индустриалните поръчки и за производството. Очаква се властите да намалят прогнозата си за икономическия растеж през 2015 г. от 2,1 на 1,8%, пише и Ройтерс.
преди 9 години Китай ще излъчва капитали които бягат от там и САЩ дават мило и драго тяхната икономика да е привлекателна за тези капитали а европейската - не. Това е което се случва сега. Обаче Китай ще получат нова технология за производство на машини произвеждащи енергия и икономиката му ще се ускори а САЩ ще пострадат тъй като долара е вързан за петрола, а петрола ще стане антика.Т.е. САЩ предтои да станат антика и те. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години От украинския майдан насам , странно как все шамари от Биг Брадъра...то санкции срещу Русия , гръцки трагедии , бежанци ,сега дизелгейт ! Явно америка предпочита да бие преди да са счупени стомните...ама и туй до време. отговор Сигнализирай за неуместен коментар