Индексът на потребителските цени в Китай достигна през август най-високото си равнище от година преди всичко заради поскъпването на свинското месо и други храни, докато производствените цени са спаднали рязко, сочат оповестените днес официални данни, цитирани от Ройтерс.
Индексът на потребителските цени скача с 2% на годишна база през осмия месец на годината, а индексът на производствените цени е спаднал с 5,9 процента, което е най-голямото понижение от над пет години и демонстрира сегашната слабост на китайската икономика.
И двете промени на показателите са по-високи от очакваното. Анализаторите прогнозираха повишение на потребителските цени с 1,8 на сто спрямо 1,6 на сто през юли. За производствените цени очакванията бяха за ръст от 5,5 на сто спрямо 5,4 на сто през юли на годишна основа.
„Инфлацията се е ускорила заради поскъпването с 3,7 на сто на храните, като най-много е скочила цената на свинското, пресните зеленчуци и яйцата“, пояснява представителят на статистическата служба Ю Цюмей. По думите му спадът на производствените цени се дължи на поевтиняването в петролния, стоманения и въглищния сектор.
Въпреки ръста обаче инфлацията е далече от заложената от правителството цел от 3 на сто.
Според експерти разминаването на индексите усложнява още повече положението за забавящата се китайска икономика.
„Това е истински проблем за китайските производители“, посочва Чжу Сибин, анализатор от China Minzu Securities Co, цитиран от Bloomberg. Повишаването на потребителските цени оказва натиск за вдигане на заплатите, но спадащите производствени цени намаляват приходите на компаниите, смята той.
Припомняме, че наскоро Китай ревизира данните за икономическия растеж на страната през 2014 г. до 7,3% от предварително изчислените 7,4%. В сряда пък стана ясно, че статистическата служба на страната ще промени начина, по който изчислява тримесечния брутен вътрешен продукт (БВП). Китайската статистика определя хода като стъпка по приемане на международните стандарти и подобряване на точността на данните. Китай ще изчислява брутния си вътрешен продукт на база икономическата активност за всяко от тримесечията, за да може данните „ да измерват по-точно сезонната икономическа активност и да бъдат по-чувствителни в улавянето на краткосрочни колебания“, заяви китайската статистика.
преди 9 години Ай, ай, ай,загива Китай...За нашата теритотийка въобще няма смисъл да споменаваме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар