През изминалите няколко дни станахме свидетели на висока волатилност на валутните пазари заради паническите разпродажби, започнали от Китай, които се пренесоха в Европа и в САЩ. Ситуацията най-вероятно ще остане такава и в близките няколко седмици, още повече, че централните банкери на САЩ ще се съвещават през идния месец на заседание, което се очертава като най-важното за последните години, коментира за Investor.bg Никола Илчев, дилър "Международни финансови пазари" в ЕЛАНА Трейдинг.
Той припомни, че междувременно в Китай лихвените нива бяха понижени, а инвеститорите продължават да смятат, че юанът ще бъде обезценен отново. Всичко това предвещава, че ще се запази висока динамиката при валутите, прогнозира Илчев.
В период на пазарна несигурност инвеститорите се насочват към считаните за по-нискорискови валути - японската йена и швейцарския франк, обясни той в отговор на въпроса кои са най-атрактивните валути и кои следва да бъдат избягвани в момента.
По думите му изненада предизвика поскъпването на еврото, което показа, че пазарните участници са намерили сигурност и в европейската валута, а това вероятно ще продължи и занапред. Според Илчев на този фон е за предпочитане да се инвестира в японската валута, еврото и швейцарския франк.
Поевтиняването на суровините неминуемо се отразява негативно на страните, ориентирани към експортен икономически растеж. В това число новозеландският, австралийският и канадският долар са валути, които са подложени на разпродажби и евентуално ще продължават да поевтиняват, прогнозира дилърът.
Относно отражението на резките валутни изменения върху България Илчев коментира, че то се изразява в това дали еврото е скъпо или евтино, тъй като България е с фиксиран курс на лева спрямо европейската валута. Настоящото поскъпване на еврото ще намали конкурентоспособността на българския износ спрямо други стоки, допълни той.
В момента това, което се случва на валутните пазари, до голяма степен зависи от случващото се на фондовите пазари, особено що се отнася до валутите на големите икономики, коментира за Investor.bg и Кирил Гарчев, главен дилър на Булброкърс. Затова по думите му развитието на сценария при фондовите борси ще определи и ситуацията на валутните пазари.
„През последната една година най-популярният трейд на финансовите пазари беше да се купуват европейски акции и европейски облигации, което се финансира, от една страна, и хеджира, от друга, с продажби на евро. А настъпването на настоящия период на избягване на риска води до обръщането на тази много популярна стратегия“, допълни той.
Избягването на риска води до разпродаване на европейските акции и затваряне на късите еврови позиции, което от своя страна води до поскъпване на единната валута, поясни главният дилър на Булброкърс.
Популярността на късите еврови и дългите доларови позиции обаче ще се завърне, ако това, което наблюдаваме на фондовия пазар, е „временна, дори здравословна корекция и видим стабилизиране на нива около настоящите или малко по-ниски нива от настоящите“, коментира още Гарчев.
Ако това не се случи обаче, отново ще станем свидетели на случващото се през последната седмица – разпродажби на фондовите пазари и покупки на евро и йени, предупреди той. Според него единната валута и йената ще бъдат и популярният избор в условията на продължаващо избягване на риска и продължаващата редукция на рисковата експозиция в портфейлите на глобалните инвеститори.
От това дали ще видим стабилизиране на фондовите пазари ще зависият и пазарите на другите класове активи, допълни още той.
Що се отнася до българската икономика, то по-евтиното евро се отразява благоприятно на растежа и подпомага ръста на експорта най-вече на доларови пазари, обясни Гарчев.
„Ако забележите баланса на националните сметки през последните няколко месеца, виждаме, че ръстът на икономиката и ръстът на износа се дължат основно на приноса, който има към конкретната среда поевтиняването на еврото. Така че в този смисъл продължаващо поевтиняване само ще подпомогне българската икономика“, каза той.