IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

МВФ охлади желанието на Китай юанът да стане скоро резервна валута

Юанът ще се сдобие с този статут не по-рано от септември 2016 г., докато анализатори очакваха, че това може да стане и през януари 2016 г.

12:02 | 20.08.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Международният валутен фонд (МВФ) реши, че китайската валута няма да бъде включена към кошницата от резервни валути поне още една година. Международната финансова организация отлага един ход, който някои очакваха, че ще бъде факт най-рано през януари 2016 г., отбелязва Financial Times.

До края на годината МВФ предстои да реши дали да включи китайския юан в своите специални права на тираж (СПТ) – елитната група на валутите, които използва, за да определя стойността на де факто своята собствена валута.

Решението зависи от това МВФ да прецени колко „свободно използвана“ е станала тясно контролираната китайска валута. Желанието за включване води до предприемането на редица реформи от страна на Пекин, който яростно иска да види провъзгласяването на ренминби за резервна валута, успоредно с долара, еврото и британската лира.

Залогът за включването към СПТ е сред факторите, посочван от наблюдателите, който стои зад решението на Централната банка на Китай от миналата седмица да позволи пазарните сили да играят по-голяма роля при определянето на дневния търговски диапазон за юана. Решението на банката доведе до най-голямото обезценяване на валутата в рамките на два дни от 90-те години на ХХ век.

Но в сряда МВФ съобщи, че Бордът на директорите е решил, че ако по-късно през тази година сметне, че трябва да включи юана в СПТ, то решението няма да придобие формален ефект поне до септември 2016 г.

Това дава повече време на Китай да извърши реформи, въпреки че повечето, ако не всичките, трябва да бъдат факт преди Бордът на МВФ да вземе своето решение, което се очаква през ноември.

Освен това удължената времева рамка подчертава монументалната сложност на добавянето на валута към резервната кошница на МВФ – маневра, която за последно бе изпълнена през 1999 г. с раждането на еврото.

Според МВФ решението се базира на препоръките на експерти на финансовата организация, отправени в доклад, публикуван през юли, и е в отговор на искания от „ползватели на СПТ“ – други страни членки на МВФ, които получават заеми – за „значително време за приспособяване“ към новата кошница с валути.

МВФ подчертава, че решението всъщност е взето на 11 август по време на годишната лятна почивка на Борда, защото времето за възражения е изтекло. Не е било обявявано преди 19 август, защото правилата на МВФ дават възможност на ръководителите 7 дни, за да подготвят становища.

В края на краищата „одобреното увеличаване на кошницата по никакъв начин не предопределя преразглеждането на СПТ. Очаква се това да бъде дискутирано формално от Борда на директорите по-късно тази година“, гласи становище на Фонда.

В брифинг, подготвен за Борда преди решението, служителите на МВФ посочват, че ползвателите на СПТ са притеснени от предприемането на голяма промяна на 1 януари, който е почивен ден за голяма част от света.

Експертите на Фонда коментират още, че „възможността нова валута да бъде включена в кошницата генерира по-висока от обичайното несигурност за ползвателите на СПТ“ и вече се отрази на някои нормални операции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:50 | 10.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още