Унгарският форинт отчете най-силен ръст сред валутите от нововъзникващите пазари, след като източноевропейската страна прекрати цикъла по намаляване на лихвените проценти, което подсили търсенето на паричното средство. Държавните облигации се понижиха за втори пореден ден.
Валутата поскъпна с 1 на сто до 307,01 спрямо еврото, след като гуверньорът на централната банка Дьорд Матолчи заяви, че институцията планира да задържи основната си ставка при 1,35% за "много дълъг" период от време. Ръстът на валутата бе най-големият сред 24-те развиващи се пазари, следени от Bloomberg, като през юли достигна 2,6%. Същевременно доходността по 3-годишните унгарски облигации нарасна до едномесечен връх.
"Декларацията на централната банка бетонира в посока нагоре краткосрочния интерес към форинта", заяви Пьотр Maтис, валутен стратег в Raboban в Лондон. Той очаква валутата да достигне ниво от 300 форинта за едно евро.
Краят на свиването на лихвите е знак, че централната банка е уверена, че ръстът на валутата няма да доведе до проблеми с достигането на целевата инфлация. Унгарската централна банка понижи двуседмичната депозитна ставка във вторник с 15 базисни пункта до рекордно дъно, което бе петото поредно намаления. С това общото свиване на ставката за периода достигна 75 базисни пункта.
Ръстът на потребителските цени в Унгария вероятно ще се ускори до 2,4% през 2016 г. от 0,3% през тази година, заяви в доклада си за юни централната банка. Инфлация се ускори до 0,6% през юни – най-бързо темпо от 2013 г. насам.