Обемът на търговията в китайски юани в Лондон през последната година се увеличи повече от два пъти, съобщава Ройтерс, позовавайки се на данни на City of London Corporation.
Констатацията допълнително потвърди засилването на финансовите връзки на Великобритания и Китай. Така например през 2014 г. общият обем на търговия в юани се увеличи спрямо предходните 12 месеца със 143%, а среднодневният обем бе 61,5 млрд. долара.
Обемът на търговията на спот пазара достигна ниво от 18,4 млрд. долара, която маркира ръст в сравнение с предходната година от повече от три пъти.
Лондон все още е центърът на международната търговия и валутен обмен, като в опит да запази този статут активно привлича китайските банки и стимулира развитието на търговията в юани.
"Нашето изследване показа значителен ръст на пазара на китайски юани в Лондон, както в дълбочината на пазара, така и в броя на активните участници", заяви пред Ройтерс един от лидерите на лондонското Сити.
Освен това в бъдеще търговията в юани ще е много важна, тъй като от една страна е планирано да стартира нова международна система, а от друга Международният валутен фонд (МВФ) обмисля дали да не включи китайските пари в кошницата си с резервни валути.
Фондът все още обмисля дали валутата на Китай отговаря на всички изисквания, включително критериите за достъп за международна употреба.
Най-големият център на търговията с юани в света все още е Хонконг. През декември миналата година дневният оборот чрез платформа за клиринг в Хонконг бе в размер на 880 млрд. юана. Лондон все още изостава значително по това направление, но скоро балансът на силите може да се промени, особено тъй като столицата на Великобритания е световен финансов център.
МВФ вече не смята, че юанът е подценен и е готов да продължи активното си сътрудничество с властите в Китай и да добави валутата в кошницата на специалните права на тираж (СПТ).
"Въпреки че подценяването на юана е значим фактор, който в миналото причини значителен дисбаланс, сега ние вярваме, че значителното реално поскъпване на валутата през изминалата година е изпратило валутния курс до ниво, при което парите вече не са подценени", се казва в изявление на Фонда след консултации с властите в Пекин.
В същото време мисията на МВФ, ръководена от заместник-директора за региона на Азия и Тихия океан Маркус Родлауер, призовава Пекин да ускори работата за подобряване на гъвкавостта на валутния курс на националната валута. Китай трябва да се стреми към пълна либерализация на валутния пазар в следващите 2-3 години, се казва в изявлението.
Включването на юана в кошницата на СПТ "е без съмнение и е само въпрос на време", казва МВФ.
преди 9 години Китай не е нито Украйна, нито Армения...такива експерименти там завършват много зле за организаторите и спонсорите им. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години напрао им се пукат тиквите на онея оттатък блатото ..... ше треа да измислят нешо в бързината различно от "жълти демонстрации" в Хонг Конг или "мъмрене" в Китайско море .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар