Инфлацията на потребителските цени в САЩ намалява минимално през април. Това се случва на фона на по-ниските цени на горивата, но растящите разходи за жилищни нужди и здравеопазване подхранват инфлационния натиск, който би трябвало да подкрепи Федералния резерв на САЩ (Фед) в намерението му да увеличи лихвените проценти по-късно през годината, пише Ройтерс.
През април темпът на ръст на инфлацията се забавя до 0,1% на месечна база след повишението от 0,2 на сто през март, показват актуалните данни на Министерството на труда на САЩ. На годишна база има дефлация от 0,2% при такава от 0,1% през март. Априлската дефлация е най-голямата от октомври 2009 г. насам.
Т.нар. базисна инфлация, която изключва разходите за горива и хранителни стоки, расте до 0,3% от 0,2% през март. Това е най-големият ръст от януари 2013 г. насам. На годишна база покачването остава 1,8 на сто – колкото бе и през март.
През април цените на горивата спадат с 1,7% след ръста от 3,9 на сто през март. Цените на хранителните стоки пък са без изменение спрямо предходния месец, когато се свиха с 0,2%.
„Това оставя Фед с по-малко възможности за отлагане на повишението на лихвите, докато не види повече доказателства за възстановяване на реалната активност“, коментира главният икономист на Capital Economics Пол Асуърт. „По-вероятно е това да се случи през септември, но и юли не бива да се отхвърля като вариант, особено ако не станем свидетели на още стабилни повишения през май и юни.“
Припомняме, че Фед, който цели постигането на инфлация от 2 на сто, държи лихвените проценти близки до нулата от декември 2008 г. насам.
преди 9 години Вижте -вие от Инвестор не четете ли Блоомберг Първо пишете че инфлацията се забавя и на годишна база има дефлация а после продължавате че инфлацията нараства с наи бързи темпове през април които е вярно и годишната инфлация която изключва храните и горивата които са силно променливи е 1.8 % -което е вярно и е близо до границата от 2 % която ако бъде надмината ФЕД незабавно ще започне да повишава лихвите в С А Щ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Казано просто - от 2002год. живея в чужбина и едни апартамент струваше 20 000 евро кеш ,бензина беше 0,65 евро цента и кафето 0,60 към 2008год. същият апартамент(отсрещната врата) му искаха 78 000 евро ,бензина беше 1,30 евро и т.н. стоките скочиха от 0,5 до 4 пъти а заплата ми е една и съща Как централните банки причиняват неравенство в доходите - http://ekipbg.com/kak-centralnite-banki-prichinyavat/ - ''през периода между 1979 г. и 2007 г. доходите на средните 60% са се покачили с по-малко от 40% докато инфлацията е била 186%.''Става въпрос за кражби обяснени във филма - http://***.dokumentalni.com/?p=985,и професора също обяснява добре как се краде - https://***.youtube.com/watch?v=-FRvpsBL6Vs&feature=youtu.beХубава статия за Вътрешна афера http://e-vestnik.bg/20501/hishtnicheska-natsiya/Тоест така наречените кризи на капитализма ''бизнес кризи'' са просто кражба през банки ,инфлация и т.н. методи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Има два вида инфлация - парична и стокова И при двата начина се посраха Кой всъщност вдига цените - http://bezlogo.com/2011/06/%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D0%B2%D1%81%D1%8A%D1%89%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82-%D0%B2%D0%B4%D0%B8%D0%B3%D0%B0-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5.html - '' Живеем в икономика, която е безкрайно усложнена, и сме изцяло във властта на една групичка хора, които я разбират и които по някаква случайност са същите хора, които са построили тези *** сложни икономически системи. Трябва да имаме доверие на тези хора, че ще постъпват правилно, но не можем, защото те просто са гадове. А това вече си е бая проблем''- от книгата на Мат Таиби Гешефтопия: машини за балони, октоподи-вампири и голямото ужилване, което разсипва Америка За последните 30-40год. се наблюдава зависимост - при 10% ръст на петрола спад на БВП с 0,2-03% и обратното ,и сега го свалиха заради Русия.Сирия и Венецуела за да ги фалират ,и да пробват дали нема да има ръст на БВП отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ама кой го е писал това нещо? Да не е пак някой "специалист". Значи нещата стоят така. Инфлация - буквално "разширение" имаме когато се увеличава паричната маса. Парите и стоките, поне за сега (докато в Америка не са открили нещо друго) се подчиняват на пазарният принцип колкото са повече - толкова са по-евтини. За това на днешно време инфлацията я мерим с повишаването на цените, или поевтиняването на парите - кой както иска да го разбира - все едно е. Печатането на пари и ниските лихви благоприятстват инфлацията, защото правят парите евтини и лесно достъпни. Високите лихви оскъпяват парите и следователно способстват за дефлация, а не за инфлация. И ако не беше така щяха да са ги вдигнали отдавна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар