Китай прие стандартите на Международния валутен фонд (МВФ) за последните си данни за платежния баланс, докато Пекин се стреми юанът да получи статут на резервна валута.
Промените, които влизат в сила през тази година, включват въвеждане на резервни активи в рамките на финансовата, а не на текущата сметка, според изявление, публикувано на уебсайта на Държавната валутна администрация. С корекцията текущата сметка за първото тримесечие излиза на излишък от 78,9 млрд. долара, предава Bloomberg.
Служители на Китайската централна банка призоваха МВФ да включи юана в кошницата от резервни валути на институцията. По думите им приемането на глобалните счетоводни норми в Поднебесната империя ще подкрепи тяхното дело по-късно тази година.
Юанът веднъж вече не успя да получи статута на резервна валута през 2010 г., като тогава МВФ аргументира решението си с липсата на свободна конвертируемост на паричното средство.
"Регулирането на международните стандарти е от съществено значение, ако Китай иска юанът да бъде резервна валута", каза Даниел Чан, анализатор в Brilliant & Bright Investment Consultancy Ltd в Хонконг.
Китай вече съумя да направи юана по-свободно използваем, за да бъде включен в кошницата на Специалните права на тираж на МВФ, заяви гуверньорът на централната банка Джоу Сяочуан във Вашингтон на 18 април. Китайската валута зае пето място по обем на сключените сделки на глобално ниво през миналия месец, показаха данните на Дружеството за световна междубанкова финансова телекомуникация.
По време на късната азиатска сесия във вторник един щатски долар се разменя за 6,2092 юана.