Барометърът на икономическите очаквания в Германия се повишава през март с 1,8 пункта до 54,8 пункта, обяви Центърът за Икономически изследвания (ZEW) във вторник. Това е най-високата стойност от над една година и петото поредно нарастване. Но въпреки това икономистите очакваха резултатите от анкетата да са по-високи – до 58,2 пункта, предава DPA.
Индикаторът измерва настроението сред анализаторите и институционалните инвеститори. Котировка в положителната област показва, че повечето от запитаните предвиждат позитивно развитие на икономиката. Измерителят се изготвя на базата на прогнозите на 350 икономисти и анализатори за икономическата перспектива пред Германия, но сега е съставен на база на анкета сред 219 анализатори и институционални инвеститори, и се счита за важен индикатор за развитието на конюнктурата за следващите шест месеца.
Индексът на ZEW, измерващ условията в еврозоната за идните шест месеца, се е повишил с 9,6 пункта до 55,1 пункта. Очакванията бяха за ръст до 50 пункта. Показателят, измерващ сегашната ситуация в еврозоната, също се е повишил с 11,8 пункта до минус 36,6 пункта.
Слабото евро и резкият спад на цените на петрола от юни миналата година повишават перспективите за растеж в еврозоната и насърчават доверието в Германия - най-голямата икономика в Европа.
И все пак ZEW твърди, че продължава да има два фактора за омекотяване на нагласите: конфликтът в Украйна и дълговата криза в Гърция.
„Днешният индекс показва, че поне в очите на участниците на финансовите пазари германската икономика загърбва всички опасения за ръста и се радва на първите си мигове на пролетта“, казва Карстен Брески, главен икономист в ING, цитиран от Ройтерс.
Редица икономисти повишиха в последно време прогнозите си за най-голямата европейска икономика заради слабото евро, ниската инфлация и рекордната заетост. Така например Allianz вече предвижда икономически растеж от 2,1 на сто за 2015 г. Така компанията е по-оптимистично настроена от федералното правителство, което очаква ръст от едва 1,5 на сто.