Индустриалното производство в Китай се е забавило повече от очакваното през миналия месец, показаха официалните данни от Националното статистическо бюро в Пекин, публикувани в сряда. Новината потвърждава цялостната тенденция на забавяне на китайската икономика, пише WBP Online.
Китайската индустрия се е разширила с 6,8% на годишна база през февруари спрямо покачването с 8,3% през предходния месец, отчитайки най-значителното си забавяне от почти шест години насам. Пазарните анализатори очакваха ръст от 7,7%.
Междувременно продажбите на дребно в Китай също са паднали повече от очакваното през миналия месец. В доклад китайското статистическо бюро посочи, че търговията на дребно през февруари се е забавила до разширение на годишна база с 10,7% спрямо покачването с 12% в предходния месец.
Анализаторите очакваха китайските продажби на дребно да се забавят до 11,6% през миналия месец.
В допълнение други данни от сряда показаха, че инвестициите в дълготрайни активи в Китай са нараснали през февруари с най-бавния си темп от декември 2001 г., покачвайки се с 13,9% на годишна база. През януари бе отчетен ръст от 15,7%. Пазарните анализатори заложиха на разширение с 15%.
През миналата седмица по време на заседание на Народния конгрес (парламента на Китай) правителството посочи, че ще продължи с икономическите реформи в посока ребалансиране на икономиката на страната, дори и ако трябва да приеме по-бавни темпове на растеж.
Китайските власти понижиха годишната си цел за икономически растеж след недостигането на миналогодишния темп на фона на забавянето на пазара на недвижими имоти и засилването на сенчестото банкиране.
Освен намаляване на целта за растеж от "около 7,5%" за 2014 г. до "около 7%" за 2015 г., инфлационната цел от "около 3,5%" бе понижена до "около 3%". Целта за бюджетния дефицит пък бе покачена до 2,3% от БВП спрямо миналогодишния дефицит от 2,1%.
Официалните данни показаха, че през миналата година икономиката на Китай се е разширила със 7,4%.
преди 9 години Напълно логично е когато имаш експортно ориентирана икономика, а двата ти тай-големи пазара ЕС и САШ са в трагично състояние техният спад да се отрази. отговор Сигнализирай за неуместен коментар