Докато инвеститорите се фокусират върху отслабващите валути - от руската рубла до бразилския реал, Египет започна своя собствена валутна война, предава Bloomberg.
Страната отслаби паунда си повече от всяка друга валута в Близкия изток тази година, след като Централната банка на страната изостави обвързаността спрямо долара.
Девалвацията показва как са се променили икономическите приоритети. В продължение на десетилетия най-голямата арабска държава управляваше валутата си, така че да избегне обезценяването на паунда, което би довело до повишаване на вноса на стоки като хляб и гориво. Валутата се задържа на ниво от 7,15 паунда за 1 долар в продължение на седем месеца, след като Абдел-Фатах ел-Сиси стана президент през юни 2014 г.
Голямата цел сега е страната да остане конкурентна по отношение на износа в Европа, която е най-големият пазар на Египет и в която еврото също поевтинява.
Централната банка на Египет позволи на паунда да поевтинее с 6,3% през трите седмици до 2 февруари, което е най-големият спад сред 19-те валути от Близкия изток и Северна Африка, които Bloomberg следи. Обменният курс доближи 22-месечно дъно от 7,982 за долар на черния пазар, което е с 4,4% по-малко от официалния курс, показа анкета сред седмина продавачи на валута, до които се допита Bloomberg.
Египет иска да обърне тенденцията спрямо еврото и да премахне черния пазар на долари, заяви гуверньорът на централната банка Хишам Рамез в интервю за агенцията от 22 януари.
Незаконната търговия с валута процъфтяваше от 2012 г. насам, след като политическата нестабилност и насилието прогониха чуждестранните инвеститори и туристите. Това доведе до сериозен недостиг на долари. Разликата между официалния и неофициалния курс бе свалена наполовина от 9,4% до 4,4% към 13 януари, показа проучване на Bloomberg.
Обезценяването на валутата ще продължи, смятат анализаторите на Barclays Capital and Capital Economics. От компанията очакват допълнително 8% поевтиняване до 8,25 паунда за долар до края на годината.