Търговският дефицит на САЩ се покачи до най-високото си равнище от 2012 г. на фона на рязкото отстъпление на цените на петрола.
Номиналният търговски дефицит на страната нарасна с 17,1% до 46,6 млрд. долара през декември, надхвърляйки рязко очакванията на пазара за ниво от 38 млрд. долара.
Ръстът е най-големият в рамките на един месец от юли 2009 г., когато темпът на покачване достигна 24%. Самият номинален дефицит пък е най-големият от ноември 2012 г., пише WBP Online.
Износителите от САЩ са доставили с 0,8% по-малко продукти и услуги в чужбина на обща стойност 194,9 млрд. долара, което е най-ниското ниво от април 2014 г. и под средната стойност за последните четири месеца. Това означава, че поскъпването на долара оказва своето влияние върху американската конкурентоспособност.
В същото време вносът се е покачил с 2,2% до общо 241,4 млрд. долара, което е нов рекорд.
Неразделна част от външнотърговската дейност на САЩ е търговията със суров петрол. Средната цена на вноса на един барел е била 73,64 долара през декември. Това е най-ниското равнище от септември 2010 г. и е с около 11%, или 9,31 долара, по-малко, отколкото през ноември. Цената е надолу с 24% от юни насам, когато пазарните цени започнаха да намаляват.
Същевременно изменение отчете и износът на промишлени консумативи, който нарасна до 3,1 млрд. долара главно поради по-високите продажби на ценни метали. В същото време САЩ са закупили от чужбина промишлени консумативи за 2,7 млрд. долара главно в резултат на скока на петрола и петролните доставки.
Неспоредствено след представянето на данните доларът изтрива 0,71 на сто спрямо еврото.
преди 9 години А долара расте.Дълговете и дефицитите на държавата растат и валутата и расте.Да ви *** пазарната икономика и америкиансмите университети отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Става дума за ценните метали, коригирано е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години какво означава "главно поради по-високите продажби на непарично злато" ;-)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар