Еврото спадна до ново деветгодишно дъно спрямо долара, след като инвеститорите залагат, че Европейската централна банка ще обяви монетарни стимули в подкрепа на икономиката и потребителските цени на заседанието си през следващата седмица, пише Wall Street Journal.
Единната европейска валута се понижи до 1,1753 долара - най-ниското ниво от 8 декември 2005 г. преди да се възстанови до 1,1779, което е спад от 0,5% за деня. Еврото спадна и спрямо йената – с 0,6% до двумесечно дъно от 139,27 йени.
Инвеститорите масово се отдръпват от еврото от май миналата година, след като ЕЦБ разхлаби паричната си политика в опит да се пребори с икономическата стагнация и спадащата инфлация в еврозоната. Еврото е с 16% спрямо долара от пика си за 2014 г. от 1,3995 долара, достигнат на 8 май.
Има все по-големи очаквания на финансовите пазари, че ЕЦБ ще обяви мащабна програма за изкупуване на активи, известна като количествени улеснения, на заседанието си на 22 януари. Подобен ход би дал тласък на акциите в еврозоната, но ще отслаби единната валута.
Спадащите цени на петрола усилват натиска върху ЕЦБ да вземе мерки. Днес американският петролът слезе под 45 долара за барел – близо 6-годишно дъно. Суровината е поевтиняла с над 17% от началото на 2015 г.
"Изглежда пълномащабна програма за количествени улеснения е на път още следващата седмица", коментира Джо Манимбо, старши пазарен анализатор в Western Union. "Това може да донесе така необходимото облекчение за икономиката, но е възможно да е за сметка на по-слабо евро."
Като вносители на енергия икономиките от еврозоната като цяло печелят от евтиния петрол, но същевременно се борят да не попаднат в спиралата на дефлацията. Потребителските цени в еврозоната през декември се понижиха с 0,2% годишно - далеч под целта от 2% на ЕЦБ.
преди 9 години Важното е, че рублата падна повече. И на руснаците им е зле. Нал тъй? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години За съвършена икономика не може да има еднаква валута за различни икономики и държави. Валутата трябва да е фиксирана към поне три стоки произвеждани от икономиката й, и който не вярва във валутата държавата да му изплаща стоките на цена с 5% по малко като такса за възпиране - и срок до една година за малки суми, и до три години за големи суми с такса 2%, или стойността и в чужда валута срещу 10% такса за моментална обмяна еквивалент или до три години изплащане само за огромни суми но с 1% лихва срещу задържане на средствата. А за ликвидност на банките, те сами да си правят пари фиксирани върху площ земя и жилища от тези покриващи заемите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години За съвършена икономика не може да има еднаква валута за различни икономики и държави. Валутата трябва да е фиксирана към поне три стоки произвеждани от икономиката й, и който не вярва във валутата държавата да му изплаща стоките на цена с 5% по малко като такса за възпиране - и срок до една година за малки суми, и до три години за големи суми с такса 2%. А за ликвидност на банките, те сами да си правят пари фиксирани върху площ земя и жилища от тези покриващи заемите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар