Холандската банка ING продължава да се придържа към „мечата“ си прогноза за еврото, която миналата година й донесе титлата най-добър валутен прогностик, пише Bloomberg.
Банката отново, както и през 2014 г., се разграничава от господстващите прогнози, като предвижда паритет между еврото и долара в рамките на две години – ниво, което послено бе видяно през 2002 г.
Медианната прогноза сред 30 компании, запитани от Bloomberg, е за 1,15 долара за евро до края на 2016 г. Вчера единната валута струваше 1,1754 долара, след като през миналата година достигна пик от 1,3993 през май. Сегашното ниво на еврото е близо до това от въвеждането му на 1 януари 1999 г., когато то струваше 1,1736 долара.
ING очаква, че мерките на ЕЦБ за подкрепа на слабата икономика на еврозоната и за избягването на трайна дефлация ще имат лоши последствия за валутата. Малко инвеститори ще предпочетат еврото след увеличаването на паричното предлагане в еврозоната, особено ако Федералният резерв на САЩ направи доларовите активи по-атрактивни с вдигане на лихвите.
„Изглежда, че Фед ще започне да вдига лихвите по-скоро, дори още през второто тримесечие, което ще засили разликата в политиката на централната банка спрямо ЕЦБ“, посочва Петр Крпата, валутен стратег в ING.
Банката оглави класацията на Bloomberg за най-добър валутен прогностик през миналата година, след като в началото й предвиди, че еврото ще спадне с 13% до 1,20 долара в края на 2014 г. Единната валута завърши на ниво от 1,2098 долара, а медианната оценка на анкетираните от агенцията в началото на годината бе за 1,28 долара в края й.
Това усили натиска върху ЕЦБ да започне покупки на ДЦК, за да влее ликвидност в еврозоната. Крпата очаква ЕЦБ да обяви програма за количествени улеснения по време на първата си среща за годината – на 22 януари, и да очертае детайлите по нея на 5 март. Засега има сигнали само за обсъждане на програмата.
преди 9 години Ако се замислиш - переспективите пред еврото са предимно мрачни, а тези пред долра са предимно добри. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Откакто икономическата наука се превърна в теория на вероятностите, всякакви хазартни типове се изживяват като икономисти. Така нареченият фундамент вече никой не го гледа, само комарджии и журналисти волно или не стават проводници на спекулативни и други интереси. А ние им берем плодовете! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И с каква вероятност е това твърдение. Когато се прави прогноза трябва да си на ти с "Теорията на вероятностите", всичко друго е празнословие и шарлатанство. Едно време когато правех прогнози за отклонение по голямо от 0,1% ме наказваха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар