Очаква ни дълъг период на скъп долар, в което няма нищо лошо или тревожно. Възможно е още по-голямо поскъпване на щатската валута, така че тя да се изравни по стойност с еврото, заяви пред БТА ръководителят на отдел "Международни пазари" в Karoll Димо Димов.
"Движението на еврото надолу е много силно. През май миналата година курсът евро-долар беше 1,40 долара за едно евро. Оттогава имаме около 22 цента спад, което е огромно движение за валутните пазари. Фактът, че бяха преминати важни нива, които преди това спираха спада на еврото, говори, че имаме дългосрочен тренд на спад на еврото. Не изключвам и да се стигне до паритет на двете валути", прогнозира Димов.
По време на ранната търговия в Европа в четвъртък едно евро се разменя за 1,1805 долара.
Движенията на валутите по принцип са циклични. От 2000 г., когато доларът беше скъп, той започна да поевтинява и до 2008 г. достигна цена от 1,6040 долара за евро при 0,8230 цена през 2000 г., припомни Димо Димов. "От 2008 г. насам досега имаше консолидация - движение на валутния курс в много широки граници между 1,640 до 1,220", отбеляза той.
Тази консолидация обаче по думите му "вече се пробива" и обикновено след това следват големи движения в курса на валутите. "Независимо от глобалните явления, довели до това положение, явно е дошъл моментът доларът известно време да бъде скъп", смята Димов. "Това няма да продължи само една година, така ще бъде още поне 4-5 години", категоричен е той.
"Това са нормални пазарни движения, стойността на основните валути се променя циклично. Когато местната валута е евтина, това води до по-добри продажби за тези, които изнасят продукцията си", коментира Димо Димов.
"Влиянието на скъпия долар върху българската икономика няма да е голямо, защото ние изнасяме основно за еврозоната. Влияние ще има по-скоро по линия на суровините (земеделски стоки, метали, петрол – бел. ред.), чиято цена се определя в долари. Когато доларът е скъп, това значи, че суровината също се оскъпява. В същото време цените на суровините, особено на петрола, много паднаха. Обаче именно заради това, че доларът е скъп, не можем да се насладим на ниските цени на суровините, защото те се определят в долари", коментира Димов.
"Възможно е да очакваме поскъпване на вносни стоки, които се купуват в долари - бяла и черна техника, дрехи, обувки и други, но е въпрос на политика на търговците как ще процедират. Когато например доларът пада, цената на стоките невинаги се намалява", отбеляза Димов.
Относно спестяванията на хората в различна валута Димо Димов посочи, че всяка една прогноза може и да не се сбъдне, но според него е разумно, ако някой има долари, да не ги продава. "Ако не искате да носите рискове, дръжте спестяванията си в български лева и евро, а ако искате да поемете рискове, купете си долари със съзнанието, че може да спечелите, но може и да загубите, ако трендът на поскъпване не се окаже наистина дългосрочен", изтъкна експертът.
преди 9 години Няма да спре на паритета,за съжаление.Настъпват тежки времена за Стария континент,всъщност вече се започна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Нима Чак сега ли го разбра това Аз го публикувам в Инвестор по вече от година и половина но всички се смяхте Сега е време всички които писахте на тази тема и ме плюхте да се извините И аз ще ви кажа кога точно ще се случи паритета на еврото и долара Ще ви направя безплатен съвет отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Толкова много хора го чакат долара съвсем да пропадне, той шъ земе да стане още по-силен.Като в играта "закопай другарчето за да си победител". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Аре кажи ми поне едно нещо, което би подкрепило еврото срещу долара - случката във Франция и евентуалните последици от нея, приказките за излизане на Гърция от ЕС, яловите и жалко опити на ЕЦБ да пусне собствено QE, плачливите изказвания на Драги, че не може да се справи в Европа... аре кажи ми кое ще подпре еврото? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години По-големи глупости и то от хора да се имат за икономисти не бях чел скоро! отговор Сигнализирай за неуместен коментар