Рублата продължава с поевтиняването си за пети пореден ден, след като Министерството на икономическото развитие на Русия заяви, че страната може да изпадне в първата си рецесия от 2009 г. насам през следващата година.
По време на ранната търговия в Европа в сряда руската валута губи 0,29 на сто от покупателната си сила до 54,029 за един долар.
Сходна е ситуацията и при валутната двойка евро-рубла, където курсът се покачва с 0,16 на сто до 66,884.
Вчера Министерството на икономическото развитие на Русия коригира очакванията си за икономиката през 2015 г. Според новите прогнози на властите руската икономика ще се свие с 0,8% през следващата година.
Предишната макроикономическа прогноза на Министерството предполагаше растеж през 2015 г. в размер на 1,2%. През миналата седмица обаче икономическият министър Алексей Улюкаев заяви в интервю за Frankfurter Allgemeine Zeitung, че "може да се наложи да се коригира прогнозата за 2015 г., но растежът ще продължи да бъде положителен".
Според анализатори новата прогноза е далеч по-близка до реалността. В навечерието на корекцията на правителствените очаквания Morgan Stanley също понижи перспективата за руската икономика за 2015 г. Според новите очаквания БВП ще се свие с 1,7% вместо с досега прогнозираните 0,5%.
"Ние очакваме, че през следващите две години ситуацията в руската икономика ще бъде доста сложна", посочиха от Morgan Stanley. "На първо място, вярваме, че санкциите ще продължат до края на 2016 г. и няма да бъдат отменяни от средата на 2015 г., както очаквахме по-рано. На второ място, ние очакваме допълнително увеличение на основната лихва с 50 базисни пункта – до 10% през първото тримесечие на 2015 г., както и бюджетни съкращения ", отбелязаха експертите.
Отново във вторник председателят на Надзорния съвет на втория най-голям кредитор в Русия "Внешторгбанк" (ВТБ) Сергей Дубинин заяви, че руската банкова система изпитва "известна паника" след поевтиняването на петрола.
Свободно падащата рубла и по-високите лихви на централната банка са "лоша комбинация" за икономиката, каза Дубинин пред делегатите на конференция в Лондон. Дори при "болезнени" действия, политиците нямат друг избор при сегашните обстоятелства след срива на валутата, отбеляза още той.
Най-големите държавни банки в Русия търпят сериозни загуби, като някои са принудени да искат правителствена помощ, след като САЩ и ЕС им наложиха санкции заради конфликта в Украйна и най-големия спад на рублата.
ОАО "Сбербанк", най-големият кредитор в Русия, намали прогнозата си за печалбата на 26 ноември, а ВТБ освободи над една трета от служителите си в Европа през третото тримесечие и поиска държавна помощ.
"Икономистите дълго време убеждаваха всички, че с падането на цените на петрола ще влезем в сложна социална и икономическа криза. Затова когато тя започна, стана очевидна известна паника, в това число и в банковия сектор", отбеляза още Дубинин, цитиран от Bloomberg.
преди 10 години не , не това не е вярно . Русия така си стимулира икономиката :) нали другаиии ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години всяко чудо за три дена, са кат падне неимоверно рубашката и инвеститорите ше каат я си платете външния дълг и тея прас едни 280$ млрд и каскета у масата и дълг 0, че ше им останат да си харчат и некой друг лев те все още имат 400$млрд+ и тагай глей рублата кво прай ..... Според мене външния дълг тряя да се изчисти от долари и чаос ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ше направи като опре ножот до кокала, спира се печатница, едни други златни правила ей от тея метали дет ти не ги уважаваш и ше стихне раотата. И тя лети само спрямо EUR/USD спрямо останалия цингаски свят няма кой знае ква промяна, а те започнаха да си купуват разни работи в турски, китайски, виетнамски, бразилски, индииски и други непотребни хартии нещата за ядене и туй онуй. Ше изчакаме да видим кво ше направят, ааа аз съм в мега минус, защото съм long RUB, явно съм единствен на пазаря ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ти нямаше ли да правиш същото? Абсолютно нормална реакция на населението е да бяга в такива моменти от рублата!Със сигурност ще отшуми, но въпросът е как? Ако правителството нищо не прави може да минат и през сценария България 1997-*** и курса на рублата да стане 4000 за долар... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Лесни пари няма, защото в такива ситуации могат да се случат доста непредвидени неща! Има възможност да се ограничи конвертируемостта на рублата и да имаш проблем със затваряне на позицията и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар