Рублата продължава с поевтиняването си за пети пореден ден, след като Министерството на икономическото развитие на Русия заяви, че страната може да изпадне в първата си рецесия от 2009 г. насам през следващата година.
По време на ранната търговия в Европа в сряда руската валута губи 0,29 на сто от покупателната си сила до 54,029 за един долар.
Сходна е ситуацията и при валутната двойка евро-рубла, където курсът се покачва с 0,16 на сто до 66,884.
Вчера Министерството на икономическото развитие на Русия коригира очакванията си за икономиката през 2015 г. Според новите прогнози на властите руската икономика ще се свие с 0,8% през следващата година.
Предишната макроикономическа прогноза на Министерството предполагаше растеж през 2015 г. в размер на 1,2%. През миналата седмица обаче икономическият министър Алексей Улюкаев заяви в интервю за Frankfurter Allgemeine Zeitung, че "може да се наложи да се коригира прогнозата за 2015 г., но растежът ще продължи да бъде положителен".
Според анализатори новата прогноза е далеч по-близка до реалността. В навечерието на корекцията на правителствените очаквания Morgan Stanley също понижи перспективата за руската икономика за 2015 г. Според новите очаквания БВП ще се свие с 1,7% вместо с досега прогнозираните 0,5%.
"Ние очакваме, че през следващите две години ситуацията в руската икономика ще бъде доста сложна", посочиха от Morgan Stanley. "На първо място, вярваме, че санкциите ще продължат до края на 2016 г. и няма да бъдат отменяни от средата на 2015 г., както очаквахме по-рано. На второ място, ние очакваме допълнително увеличение на основната лихва с 50 базисни пункта – до 10% през първото тримесечие на 2015 г., както и бюджетни съкращения ", отбелязаха експертите.
Отново във вторник председателят на Надзорния съвет на втория най-голям кредитор в Русия "Внешторгбанк" (ВТБ) Сергей Дубинин заяви, че руската банкова система изпитва "известна паника" след поевтиняването на петрола.
Свободно падащата рубла и по-високите лихви на централната банка са "лоша комбинация" за икономиката, каза Дубинин пред делегатите на конференция в Лондон. Дори при "болезнени" действия, политиците нямат друг избор при сегашните обстоятелства след срива на валутата, отбеляза още той.
Най-големите държавни банки в Русия търпят сериозни загуби, като някои са принудени да искат правителствена помощ, след като САЩ и ЕС им наложиха санкции заради конфликта в Украйна и най-големия спад на рублата.
ОАО "Сбербанк", най-големият кредитор в Русия, намали прогнозата си за печалбата на 26 ноември, а ВТБ освободи над една трета от служителите си в Европа през третото тримесечие и поиска държавна помощ.
"Икономистите дълго време убеждаваха всички, че с падането на цените на петрола ще влезем в сложна социална и икономическа криза. Затова когато тя започна, стана очевидна известна паника, в това число и в банковия сектор", отбеляза още Дубинин, цитиран от Bloomberg.
преди 9 години не , не това не е вярно . Русия така си стимулира икономиката :) нали другаиии ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години всяко чудо за три дена, са кат падне неимоверно рубашката и инвеститорите ше каат я си платете външния дълг и тея прас едни 280$ млрд и каскета у масата и дълг 0, че ше им останат да си харчат и некой друг лев те все още имат 400$млрд+ и тагай глей рублата кво прай ..... Според мене външния дълг тряя да се изчисти от долари и чаос ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ше направи като опре ножот до кокала, спира се печатница, едни други златни правила ей от тея метали дет ти не ги уважаваш и ше стихне раотата. И тя лети само спрямо EUR/USD спрямо останалия цингаски свят няма кой знае ква промяна, а те започнаха да си купуват разни работи в турски, китайски, виетнамски, бразилски, индииски и други непотребни хартии нещата за ядене и туй онуй. Ше изчакаме да видим кво ше направят, ааа аз съм в мега минус, защото съм long RUB, явно съм единствен на пазаря ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ти нямаше ли да правиш същото? Абсолютно нормална реакция на населението е да бяга в такива моменти от рублата!Със сигурност ще отшуми, но въпросът е как? Ако правителството нищо не прави може да минат и през сценария България 1997-*** и курса на рублата да стане 4000 за долар... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Лесни пари няма, защото в такива ситуации могат да се случат доста непредвидени неща! Има възможност да се ограничи конвертируемостта на рублата и да имаш проблем със затваряне на позицията и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар