Китайският инфлационен натиск е останал слаб през миналия месец – факт, които икономистите отдават на спада на цените на суровините, а не на забавящото се търсене, пише WBP Online.
Годишното изменение в китайския индекс на потребителските цени е останало на 4-годишното дъно от 1,6% през октомври според последните правителствени данни. Резултатът съвпадна с предварителните пазарни прогнози.
Докладът на властите в Пекин показа също, че инфлацията на цените на производител се е забавила до отрицателната стойност от -2,2% през октомври от -1,8% през септември, отбелязвайки 32-ия пореден месец на червена територия. Анализаторите очакваха забавяне на инфлацията до -2%.
Значително влияние върху слабия резултат на инфлацията в Китай през последните два месеца е имал спадът на цените на суровините, особено на петрола.
Постоянно разрастващите се глобални доставки на „черното злато“ причиниха спад на цените в последните месеци, особено след като световното търсене на суровината продължава да е слабо поради мудното възстановяване в някои от най-големите икономики в света.
По думите на икономиста от Capital Economics Джулиан Еванс-Причард въпреки че едва една десета от кошницата, формираща индекса на потребителските цени в Китай, е пряко чувствителна към цените на суровините в световен мащаб, резкият спад през последните месеци ще забави още инфлацията.
"Спадащите цени на суровините също така ще изпратят инфлацията на цените на производител, която е силно обвързана с промишлените суровини, на отрицателна територия", прогнозира Еванс-Причард.
Въпреки това той не се очаква слабия ценови натиск да се превърне в проблем за политиците, които по думите му едва ли ще прибегнат до допълнителни парични стимули.