IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Данъкът върху продажбите продължава да тежи на японската икономика

Разходите на домакинствата през август спаднаха с близо 5%, а промишленото производство отстъпи с 1,5%

09:22 | 30.09.14 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Данъкът върху продажбите продължава да тежи на японската икономика

Възстановяването на японското потребление остава слабо, пет месеца след като правителството повиши данъка върху продажбите, засягайки за пореден път опитите на властите за съживяване на икономиката.

Разходите на домакинствата са намалели с 4,7% през август в сравнение със същия месец година по-рано, показаха данните на Бюрото за статистика в Токио. Отстъплението надхвърли средната прогноза на анализаторите за спад от 3,5%, предава WBP Online.

Разходите за жилища ca се сринали с 21,2% през август, докато разходите за услуги за бита са спаднали с 6,6%, а покупките на хранителни продукти са се понижили с 2,3%. Единствената категория, при която разходите са нараснали през август са облеклото и обувките.

Мярката за потреблението намаля през всеки един от месеците, откакто правителството повиши данъка върху продажбите от 5% на 8% от 1 април в опит да намали публичния дълг.

Въпреки че очакванията бяха потреблението до голяма степен да се възстанови до третото тримесечие, това сега изглежда малко вероятно. През последното тримесечие икономиката се сви с 1,8% в резултат на изменението на налога и се очаква да отчете слаб растеж през това тримесечие.

Свитите разходи могат да насърчат политиците да увеличат стимулите в следващите месеци. Много икономисти са на мнение, че по-късно тази година Японската централна банка (ЯЦБ) ще разшири програмата си за количествено и качествено облекчаване, която в момента е в диапазона 60-70 трлн. йени (432-504 млрд. евро) на година и е основният стълб в усилията да се създаде инфлационен натиск.

Въпреки това инфлацията все още е далеч под целта на ЯЦБ от 2% годишно, въпреки че институцията планираше равнището да бъде достигнато до април 2015 г.

Други данни от страната показаха, че равнището на безработица в Япония неочаквано е спаднало до 3,5% през август от 3,8% месец по-рано. Новината е сигнал, че пазарът на труда продължава да се представя добре, което би следбало да спомогне за ръст на заплатите и да насърчи потреблението. Броят на заетите през август се е увеличил с 530 000, а безработицата е намаляла с 400 000.

Същевременно комбинираното промишлено производство в Япония е намаляло с 1,5% на месечна база през август според първоначалните оценки на Министерството на икономиката, търговията и промишлеността. Резултатът остана далеч под прогнозите на анализаторите за лек ръст от 0,2% след покачването от 0,4% през юли. Измерено на годишна, база промишленото производство спадна с 2,9% през август.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:26 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 2 rate down comment 1
Repoman
преди 9 години
Разлика има в двата данъка, прав си, въпреки че и двата са си чисти косвени данъци.Данъка върху продажбите е много, ама много пъти по-лек за администриране и водене, защото се плаща само при крайни продажби. ДДС-то е тромав данък, трябва ти допълнително персонал за да ти го води във фирмата, т.е. стимулира се заетостта.Отделно ДДС-то може и да се възстановява, и да се точи, от правилните хора главно, разбира се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 3
MZ/X
преди 9 години
Има огромна разлика между данъка върху продажбите, който не подлежи на въстановяване и ДДС, който подлежи на възстановяване в определени случаи.Не е коректно да се сравняват номиналните ставки на двата данъка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
Repoman
преди 9 години
Брей, как така един косвен данък тежи върху икономиката? И то са само на 8%, а ние като сме на 20% хич не се оплакваме и си плащаме. И то на всичко сме 20%, и на хляба и на сиренето и на лекарствата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още