Излишъкът по текущата сметка на еврозоната се покачва през юли, сочат последните данни на Европейската централна банка, цитирани от WBPOnline.
През седмия месец на сезонно изгладена база излишъкът на 18-членния валутен съюз възлиза на 18,7 млрд. евро спрямо 18,6 млрд. евро през юни. Пазарните участници очакваха по-малка сума - 16,5 млрд. евро. Освен това ЕЦБ ревизира данните за юни нагоре от 13,1 млрд. евро, информира MarketWatch.
Показателят е ключов за дългосрочното доверие на инвеститорите и търговските партньори, които следят измененията на търговията (най-вече износът на стоки и услуги, а не толкова на вноса), нетният доход от чужбина и нетните текущи трансфери.
Положителен баланс по текущата сметка означава, че страната - или регионът, какъвто е случаят с еврозоната, е нетен кредитор с останалия свят. Отрицателна текуща сметка означава, че държавата е нетен длъжник.
На сезонна неизгладена база нетните потоци от текущи сделки, измежду които стоки, услуги и лихвени плащания, от и към единния блок, се покачват с 32,3 млрд. евро. За сравнение – през юли сумата им бе 24,8 млрд. евро. Анализаторите очакваха по-малък излишък – от 21 млрд. евро.
От началото на финансовата криза до днес текущата сметка на еврозоната, съставена най-вече като сума от търговските баланси на страните членки, от балансирана премина към изцяло положителна.
През юли делът на излишъка възлиза на 2,5% от брутния вътрешен продукт на еврозоната. Това е повече спрямо година по-рано, когато делът бе 2,1%.