Заетостта в Австралия отчита неочакван cпад през юли, a делът на безработицата нараства повече от очакваното до 12-годишен максимум, съобщава CNBC.
Aвстралийската икономика изгуби 300 работни места през месеца спрямо прогнозата на анкетираните от Ройтерс за покачване от 12 000. Заетостта на пълно работно време нарасна с 14 500 души, докато тази на непълно отстъпи с 14 800 души според данните на Националното статистическо бюро.
Същевременно равнището на безработицата нарасна до 6,4% – най-високото ниво от средата на 2002 г., в сравнение с пазарния консенсус от 6,1% и постигнатите през юни 6 на сто.
Коефициентът на икономическа активност – тези, които имат работа, търсят работа или са готови да започнат работа, пък нарасна до 64,8% от 64,7% през юни.
Според Сам Уолш, главен изпълнителен директор на англо-австралийския добивен гигант Rio Tinto, данните са разочароващи. Тезата споделиха и редица анализатори.
"Разбира се, имаше някакъв растеж при заетостта на пълно работно време и това може би бе добрата новина, но в края на деня имахме по-висок процент на безработицата, отколкото ние и пазарът очаквахме", каза валутният стратег в Barclays Хамиш Пепър.
Новите данни са в противовес с последните икономически сигнали – потребителските настроения отскочиха силно през юли, а цените на жилищата отчетоха стабилен ръст през юни и юли. Условията за бизнес пък се вдигнаха през последните седмици.
"Данните показват, че загубата на инерция през второто тримесечие продължава да е спирачка за пазара на труда", заяви Пол Блоъм, главен икономист за Австралия и Нова Зеландия в HSBC.
"Забавянето на растежа през второто тримесечие последва силния растеж на БВП през първото, но също така и отрази влиянието на спадащите цени на суровините и упорито скъпия австралийски долар", добави той.
Австралийската икономика се бори да възстанови баланса си след бума в добивния сектор, който бе подложен на тежък спад в търсенето от страна на Китай. Въпреки това Блоъм не очаква по-нататъшни намаления на лихвите на фона на сигналите от основните централни банки по света, като Федералния резерв на САЩ, които се стремят да се насочат към покачване на ставките.