IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Германските промишлени поръчки спадат заради геополитическите рискове

Индустрията ще се развива по-скоро умерено в следващите месеци, посочват от икономическото министерство

10:01 | 06.08.14 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Германските промишлени поръчки спадат заради геополитическите рискове

Промишлените поръчки в Германия спадат с най-много от повече от 2 години и половина – сигнал, че геополитическото напрежение с Русия оставя своя отпечатък върху най-голямата икономика в Европа, пише Bloomberg.

През юни те са се понижили на месечна сезонно изгладена база (и с инфлацията) с 3,2%. През май те спадат с ревизираните 1,6%, разкриват данни на Министерството на икономиката на Германия. Медианната прогноза на 30-те анкетирани от информационната агенция бе за ръст от 0,9%. Спадът през юни е най-сериозният от септември 2011 г. насам.

Поръчките за износ се понижават с 4,1% през юни спрямо май. Само в еврозоната спадът е от 10,4%, а в страната – с 1,9%. Поръчките на инвестиционни стоки намаляват с 6,4%, а на стоки за потребление – с 0,4 на сто. Поръчките на основни материали са нагоре с 1,6%, сочат още данните. Общите поръчки намаляват с 4,3% на годишна база.

„Най-вече геополитическите събития и рискове допринесоха за спада на поръчките“, гласи становището на Министерството на икономиката на Германия. „Ето защо трябва да се очаква, че индустрията ще се развива по-скоро умерено в следващите месеци.“

„Настроението в Германия се влоши. Компаниите обмислят внимателно преди да инвестират. Двигателят на икономиката леко забавя своите обороти“, заявява анализаторът в Nordea Markets Холгер Сандте. „Ако ситуацията в Украйна не ескалира, влиянието й ще бъде ограничено. Очакваме растежът да се завърне през третото тримесечие.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още