Доходността по бенчмарковите испански държавни ценни книжа (ДЦК) отчете пореден спад в понеделник, смъквайки се до историческо дъно от под 2,5%.
Лихвата по 10-годишните държавни заеми отстъпи до 2,49 на сто за първи път в историята на фона на подобряващата се икономическа ситуация в иберийската страна. Впоследствие доходността отчете лек ръст, задържайки позиции около 2,51 на сто по време на следобедната сесия на Стария континент.
Пазарните участници продължават да инвестират в облигации на борещите се за възстановяване страни в Европа, търсейки доходност на фона на ниските лихвени проценти в световен план. Доходността по 10-годишните португалски държавни книжа също спадна, смъквайки се до 3,56 на сто.
Положителни сигнали дойдоха и от Италия, където правителствената агенция по дълга продаде обвързани с инфлацията ценни книжа с падеж през 2016 г. при рекордно ниска лихва. Средната доходност на облигациите падна до 0,428%, a обемът на пласираната от Рим емисия достигна 2,25 млрд. евро, предава WBP Online. Коефициентът на покритие бе 2 в сравнение с 1,57, постигнат в предишния аукцион на 25 юни.
Освен това италианското правителство пласира още една емисия обвързани с инфлацията ценни книжа с падеж през 2018 г. на стойност 555 млн. евро при доходност от 0,25% и коефициент на покритие от 2,48.
Последните спадове на цената на кредитирането в еврозоната са стимулирани основно от предприетите на 5 юни мерки от страна на Европейската централна банка. Базираната във Франкфурт институция понижи допълнително основната лихва в региона и оповести началото на нова порция евтино кредитиране с цел раздвижване икономиката на Стария континент.