Въпреки безпрецедентните стимули от страна на централните банки по света Европейската централна банка (ЕЦБ) изглежда изостава най-много в надпреварата, известна напоследък под названието "Глобални валутни войни".
Според последните данни на Международния валутен фонд (МВФ) валутните резерви на централните банки в единната европейска валута са отстъпили до 24,5 на сто. Максималното равнище е било отчетено през 2009 г. – 28%.
Изследванията на валутните резерви на водещите институции по света показаха още, че еврото е все по-малко привлекателно. Становището бе изразено от повече от 60 на сто от респондентите.
Причината за това, са мерките за стимулиране от страна на ЕЦБ. В началото на юни институцията понижи лихвите по депозитите до отрицателна стойност, смъкна основната си лихвена ставка и обяви разработването на пълномащабна програма за дългосрочни операции за рефинансиране (LTROs) и програмата за изкупуване на активи.
Всички тези действия бяха насочени към ускоряване на инфлацията в еврозоната и отслабването на покупателната способност на единната европейска валута. На този фон е логично, че централните банки по света се освобождават от евровите си вложения, насочвайки се към активи с очакване за по-висока покупателна способност в дългосрочен план.
Банки като JPMorgan Chase и Societe Generale нееднократно прогнозираха, че еврото ще отслабне спрямо част от другите парични средства, като австралийския долар и южнокорейския вон. Една от причините е, че деноминираните в тези валути облигации биха донесли на инвеститорите по-висока доходност.
"Управляващите резервите насочват своите интереси от Европа към Азия", каза в интервю за Bloomberg Себастиан Гали, старши валутен стратег в Societe Generale в Ню Йорк. "ЕЦБ се занимава с конкурентна девалвация", добави той.
Проучването също така показа подобрение в настроенията спрямо британската лира, китайския юан, южнокорейския вон, както и спрямо щатския, австралийския и канадския долари. Експертите посочиха като най-подходящи валути за диверсификация тези на Китай, Нова Зеландия и Бразилия.
"Управляващите резервите са склонни да купуват по-малко евро и повече австралийски и сингапурски долари и юани", отбеляза още Гали.
Вследствие на опитите на ЕЦБ да ускори инфлацията и да отслаби еврото, единната валута изтри близо 2% от стойността си спрямо кошницата от девет основни валути и отчете най-лошото си представяне от 2011 г. насам.
При формиране на политиките си централните банки преди всичко се интересуват от стабилността на валутните курсове. В този ред на мисли ниската доходност по дългови ценни книжа, деноминирани в евро, води до намаляване на дела на единната валута в състава на валутните резерви в различните страни.
В момента доходността по 10-годишните германски бенчмаркови облигации се намира на най-ниското си равнище в последните 15 години, поради което не поражда голям интерес сред инвеститорите.
преди 10 години Както винаги дрънкаш глупости без да си запознат. The U.S. dollar remained the currency of choice among global central banks in the first quarter with a share of more than 60 percent of the total reservesПич, ти си опасно ***. Най-вече за себе си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Доларовите - още по-малко отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Доларовите - още по-малко отговор Сигнализирай за неуместен коментар