Унгария понижи основния си лихвен процент до рекордно дъно като част от продължаващата близо две години кампания по облекчаване на монетарната политика с цел стимулиране на растежа, предава MarketWatch.
Унгарската централна банка смъкна ключовата си ставка до 2,3% от 2,4%, оправдавайки очакванията на пазара. Всичките 16 анкетирани от The Wall Street Journal икономисти посочиха, че Будапеща ще прибегне именно до свиване на разходите по кредитиране с 0,1 процентни пункта.
Ходът по свиване на основната лихва бе 23-тият пореден, предприет от финансовата институция. Централната банка понижава нивото от август 2012 г., когато равнището бе 7 на сто.
Понижението дойде въпреки предупреждението от Международния валутен фонд (МВФ), отправено на 6 юни. Институцията предложи на Будапеща да остави основните лихвени проценти в режим на задържане, тъй като икономиката "все още е податлива на сътресения и остава силно уязвима към рисковете на обменните курсове" поради високия обем чуждестранен валутен дълг.
Повечето експерти са на мнение, че основната ставка ще удари ново дъно между 2% и 2,2% по някое време през следващите месеци. Централната банка ще прибегне до хода поради необходимостта от осигуряване на средства за субсидиране на малките фирми.
Унгарската икономика се разшири с тримесечния темп от 1,1 на сто в периода януари-март след неочаквано силното покачване от 3,5% година по-рано. За цялата изминала година унгарската икономика се разшири с 1,1% след свиването от 1,7 на сто през 2012 г.
Същевременно Турската централна банка също понижи основния лихвен процент за втори пореден месец с 75 базисни пункта. Комитетът по парична политика в Анкара смъкна едноседмичната репо ставка до 8,75% спрямо предходните 9,5 на сто. Пазарът бе заложил на понижение до 9 на сто.
В изявление на своя уебсайт финансовата институция изтъкна, че подобряването на глобалните условия за ликвидност са основният аргумент за свиването на едноседмичната репо лихва.
Годишен темп на инфлацията в Турция нарасна до 24-месечен връх от 9,66% през май след отчетените през април 9,38 на сто. Основният тласък дойде от силното покачване на цените на храните.