Капиталовите отливи от Русия забавиха своето темпо през последните месеци, но се очаква да се свият още преди да бъдат отчетени положителни нетни потоци през 2017 г., споделя гуверньорът на Централната банка на Русия Елвира Набиулина, цитирана от MarketWatch.
Според нея инфлацията все още представлява заплаха.
Повече от 60 млрд. долара изтекоха от Русия само през първото тримесечие на 2014 г. - почти толкова, колкото за цялата 2013 г.
По-голямата част от изходящите капиталови потоци бе през март, когато домакинствата купуваха ударно чуждестранни валути, очаквайки срив в курса на рублата на фона на наложените от Запада санкции.
Нетните капиталови отливи спаднаха до 8,8 млрд. долара през април и до 7,4 млрд. долара през май, информира Набиулина. Въпреки това централната банка очаква, че Русия ще изгуби до 90 млрд. долара до края на тази година. Това обаче изглежда е „оптимистичният вариант“.
В следващите две години нетните капиталови потоци ще спаднат още преди се трансфомират отново като нови притоци, уверява Набиулина.
Коментирайки инфлацията – основният фокус на централна банка, тя каза, че ефектите от няколкото поредни стъпки по затягане на паричната политика през март и април все още не са се отразили върху ценовия растеж. Според нея има висок риск инфлацията да бъде над 6% до края на годината.
Днес централата банка запази лихвите, но предупреди, че са възможни нови повишения, ако инфлацията остане висока. През май потребителските цени се покачиха със 7,6 на сто на годишна база, което е над основния лихвен процент на банката от 7,5%.
Според Набиулина политическата несигурност, свързана с кризата в Украйна, и нейното влияние върху руската икономика пораждат не само рискове от инфлация, но и за рублата, която напоследък е подложена на натиск.
Очакванията са, че руската валута ще се стабилизира по-късно през годината, въпреки че спирането на газовите доставки за Украйна може да подпомогне нейното обезценяване, заявява още гуверньорът на Централната банка на Русия.
Въпреки скорошното монетарно затягане банката прогнозира, че от 0,4% през тази година икономичекият растеж ще се ускори до 0,9% през следващата. През 2016 разширяването на брутния вътрешен продукт ще достигне 1,9 на сто.
преди 10 години ама ние до преди година-две бяхме със същата годишна инфлация. И датата тук веднъж ми отвори очите(май беше той, ако не-извинявам се), че Орешака допуснал 14% на годишна база(ама не календарна година, което ме обърка тогава) точно преди кризата. Пък който и да питам ще ти каже, че 2007-2008год са едни от най-добрите години за БГ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Те ако руснаците мислеха с твоите категории, рейтингът на Путин щеше да се върти някъде около числото на инфлацията... хаха! Даже наопаки - мозъците около него споделят притеснения, че ако продължава да се прави на кротък и да пуска фандък и на киевските ***, и на запада, може да започне да губи популярност... хехе!Споделял съм вече тук, че много народ е гризнал дървото само и единствено поради неразбирането на руската психика и душевност! Гришка и Гошка и със санкции, и без санкции, ще си мръзнат пред чейнджа, Машка и Наташка ще си купуват картошките, колкото и да струват и всички вкупом ще се изкензат на фасона на Путин още на следващите избори, ако клекне пред Обанго както нашият *** пред Маккейн.Така или иначе няма да го разбереш, защото никога не си бил гражданин на държава и рожба на нация, която е чертала картата на света... хехе... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Къде сте русофилчета, дето обяснявахте, как на Матушка не и дреме от санкциите? На Путин не му дреме да. На Гриша и Гоша дето висят пред чейндж бюрото в студа за да сменят рублите в гадни империалистически доларчета под страх от обезценка им пука та им трещи.На Маша и Наташа, на които картошката им е поскъпнала с 15% за година (щото 7% средна инфлация, познайте какво значи за най-купуваните стоки) също им пука.Та.. за тези горните, ситуацията е а-ла БГ'97 отговор Сигнализирай за неуместен коментар