Потребителските цени в Китай са се покачили с по-нисък от прогнозираното темп през април, показаха последните данни на базираната в Пекин национална статистика. Слабото равнище на инфлацията подчерта за пореден път свиването на търсенето във втората по големина икономика в света след реализираните от правителството дългосрочни политически мерки.
Индексът на потребителските цени нарасна с 1,8% на годишна база след увеличението с 2,4% през март. Пазарните наблюдатели прогнозираха инфлацията да се ускори до 2,1 на сто.
Междувременно индексът на цените на производител спадна с 2% за същия период след отстъплението с 2,3% на годишна база през март. Анализаторите очакваха дефлацията при цените на производител да достигне 1,9% през миналия месец, предава WBP Online.
Цените на производител в Поднебесната империя продължават да са в сферата на отрицателните стойности в последните повече от две години. Въпреки това икономистите от Capital Economics посочват, че това не би следвало да повиши притесненията от изпадане в дефлация при потребителските цени.
"Индексът на цените на производител в Китай е силно обвързан с индустриалните суровини и ни казва повече за цените на суровините в световен план, отколкото за състоянието на вътрешното търсене и предлагане", отбеляза Джулиан Евънс-Причард. "В действителност, пропадащите цени на производителите вероятно са положителни за повечето индустриални фирми", допълни той.
По-слабото търсене в Китай произтича от обновената политическа позиция на правителството. Вместо да увеличават инвестициите, за да стимулират изкуствен растеж на брутния вътрешен продукт, властите се насочиха към стабилизиране на икономиката и по-значително ориентиране към пазарните механизми.
Пекин планира да постигне това чрез запазване на заетостта на "здравословни нива" и намаляване на зависимостта на икономиката от стимули.