Европейската централна банка (ЕЦБ) ще обмисли широкообхватни покупки на активи, ако перспективите за бъдещ растеж на потребителските цени отслабнат твърде много. Това заяви по време на конференция в холандската столица Амстердам президентът на ЕЦБ Марио Драги, цитиран от WSJ.
24-членният Изпълнителен съвет на ЕЦБ "се ангажира единодушно да се използват както конвенционални, така и неконвенционални инструменти за ефективно справяне с рисковете от твърде продължителния период на ниска инфлация", посочи лидерът на европейската институция.
Коментарът му до голяма степен бе в унисон с последното му месечно изявление, проведено на 3 април.
Годишният темп на инфлацията в еврозоната остана на ниво от 0,5% през март, което бе далеч под целта на ЕЦБ от малко под 2 на сто. Това предизвика намеци от някои независими икономисти, както и от Международния валутен фонд, че ЕЦБ трябва да реализира допълнителни мерки за стимулиране, като например намаления на лихвите, целеви заеми от банки и мащабни покупки на активи на капиталовите пазари – т.нар. количествени улеснения.
И все пак ЕЦБ отново запази текущия курс по време на последното си заседание отпреди три седмици. Според централните банкери инфлацията може би е била изкуствено потисната в последните месеци вследствие на временни фактори.
По думите на водещия европейски централен банкер, ако ЕЦБ се опасява прекалено много от ситуацията на пазарите на облигации и високия обменен курс на еврото, тя би могла да реагира с използване на конвенционални средства. "Ако лихвената политика на институцията не можe да се трансформира в икономиката чрез кредитиране от търговските банки, ЕЦБ може да отговори с целеви дългосрочни заеми или покупки на обезпечени с активи ценни книжа", допълни президентът на базираната във Франкфурт банка.
Както и в началото на месеца, Марио Драги посочи още, че "влошаването на средносрочните прогнози за инфлацията би наложило по-широка основа за реализиране на програма за закупуване на активи".
преди 10 години При повече икономическия растеж страда сериозно--------------В реална продукция (стоки и услуги) или в парично изражение страда растежа? Защо мислиш, че икономическите агенти ще свият активността си при инфлация от 3% (примерно), спрямо такава в рамките на 2%? Не е ли по-логично, че няма да отлагат потребление, ако утре парите им ще загубят, част от покупателната си способност? Това не е ли също така фактор, който да тласка предприемаческите нагласи към експанзия (растящите цени на крайния продукт и склонност към потребление у хората)? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години При 2% се надяват, че ще могат да крадат от теб чрез инфлационния данък дълъг период от време без да срутят икономиката. При повече икономическия растеж страда сериозно, при по-малко не прибират достатъчно от хората и се чувстват нещастни :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Е па, как изчислиха, че 2% инфлация е добре? - 0,5% е лошо, 2,5% също. но 2% е супер??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар