Великобритания постигна сделка с Китай за създаването на клирингова къща в Лондон, чрез която да е възможна пряката търговия между юани и британски паунди. Споразумението е част от опитите на Острова да засили позициите си като център за китайските инвестиции извън Азия, пише CNBC.
Централната банка на Англия ще подпише споразумение с Централната банка на Китай за осъществяването на клиринг и сетълмент в юани на 31 март. Сделката е „огромна стъпка напред“ към създаването на клиринговата къща „много скоро“, заяви по този повод финансовият министър Джордж Озбърн.
Клиринговата къща във Великобритания ще предостави по-широк достъп на европейските инвеститори към китайския валутен пазар, особено след като Лондон се стреми да се превърне в притегателен център за китайските инвестиции.
По данни на SWIFT 62% от плащанията в юани извън Китай се осъществяват именно в Лондон, а мениджърите на активи в столицата са единствените на Запад, които могат да инвестират директно в китайски акции в местната валута.
„Свързването на Великобритания с най-бързо развиващите се части на света стои в центъра на нашия икономически план. Ето защо през последните три години управляващите полагаме толкова много усилия, за да бъдем сигурни, че сме водещият западен център за търговия с китайската валута“, казва още Озбърн.
Лондон среща яростната конкуренция на Люксембург и Токио, но вече е първата страна членка на Г-7, която сключи споразумение за валутен суап с Централната банка на Китай. Постигнатото споразумение за клиринг и сетълмент в юани е първото извън Азия.
До този момент Лондон разчитаще на Хонконг за предоставянето на клирингови услуги в юани. През 2009 г. Хонконг се превърна в първия офшорен търговски център за юани.
През последните няколко години търговията с китайските пари се разраства. През 2013 г. тя достигна 120 млрд. долара на ден, показват данни на Банката за международни разплащания, в сравнение със среднодневните 4,65 трлн. долара за американския долар.
„Това затвърждава тенденцията, че Китай търси повече места, на които юанът да бъде търгуван с цел да се насърчава интернационализацията му така, че повече търговски и финансови сделки да могат да бъдат извършвани с валутата“, коментира за CNBC валутният анализатор в BNP Paribas Майкъл Снейд.
По-рано този месец Пекин разшири валутния коридор за юана от 1% на 2% - знак, че страната иска да даде повече свобода на финансовите пазари при определянето на стойността на валутата.
преди 10 години Аз не бих подценявал толкова много едни 120 милиарда на ден. Освен това никой не е казал, че нещата ще се случат от днес за утре. Да не говорим, че дори и най-големият балон може да се спука. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години През последните няколко години търговията с китайските пари се разраства. През 2013 г. тя достигна 120 млрд. долара на ден, показват данни на Банката за международни разплащания, в сравнение със среднодневните 4,65 трлн. долара за американския долар.До тук с приказките за изместването на долара като световна валута 1. Ежедневните разплащанията в долари 39 ПЪТИ повече от тези в юани. отговор Сигнализирай за неуместен коментар