Словения продаде първите си облигации, деноминирани в щатски долари, след като възстановяването на банковия й сектор миналата година спомогна за намаляване на вероятността страната да потърси спасителна помощ, пише Bloomberg.
Словения пласира 5-годишни облигации за 1,5 млрд. долара и 10-годишни ценни книжа за 2 млрд. долара. Спредът в доходността на всяка от емисиите е 280 базисни пункта спрямо доходността на релевантните американски облигации, показват данни на Bloomberg.
Доходността по държавните ценни книжа за 2,25 млрд. долара с падеж октомври 2022 г. се понижи с 8 базисни пункта до 5,23%. Доходността по държавните ценни книжа с падеж през 2022 г. скочи до рекордните 7,28% през юни на фона на спекулациите, че бившата югославска република ще има нужда от чужда помощ.
Търгът за продажба на облигации, който е първи за развиваща се страна от 22 януари насам, идва, след като през декември правителството на министър-председателя Аленка Братушек увеличи капитала на трите най-големи банки в страната с 3 млрд. евро и започна да прочиства балансите им от лошите заеми, прехвърляйки ги в специална държавна агенция, създадена за тази цел.
Първоначално Словения планираше да продаде облигациите при доходност между 300 и 312,5 базисни пункта над тази на американските ценни книжа. Barclays Plc, Goldman Sachs Group Inc. и JPMorgan Chase & Co. уредиха търга.
По данни на Bloomberg тази година Словения ще трябва да направи плащания по падежиращ дълг за около 3,5 млрд. евро.