IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Испания пласира успешно ДЦК за 5,5 млрд. евро при понижена доходност

По-ниските разходи по заемите дойдоха след скорошните позитивни икономически данни

12:55 | 06.02.14 г. 7
Испания пласира успешно ДЦК за 5,5 млрд. евро при понижена доходност

Правителство на Испания пласира успешно държавни ценни книжа (ДЦК) на стойност 5,5 млрд. евро, постигайки по-ниска средна доходност в сравнение с предходния аукцион през януари.

Средната доходност по 3-годишните испански облигации спадна до 1,595% спрямо 1,562% на предишния търг на 16 януари, съобщава WBP Online. Коефициентът на на покритие бе 2,02 в сравнение с 2,2 в предходния аукцион, а страната успя да продаде книжа на стойност 2,3 млрд. евро.

Освен това средната доходност по 5-годишните бонове се понижи до 2,254% в ​​сравнение с 2,382%, отчетени в предишния аукцион на 9 януари. Коефициентът на покритие тук бе 1,68, което е спад от 1,8 в предходния търг. Тук сумата на продадените ДЦК достигна 3,290 млрд. евро.

Брутният вътрешен продукт на Испания (БВП) нарасна с 0,3% в трите месеца до края на декември в сравнение с ръста от 0,1% през третото тримесечие. По този начин бе постигнато второто увеличение на тримесечна база от първите три месеца на 2011 г.

Измерен на годишна база, БВП спадна с 0,1% – доста по-добър резултат в сравнение с пропадането от 1,1% в предходните три месеца.

Европейската комисия прогнозира в своята есенна прогноза, публикувана през ноември, че испанската икономика ще нарасне с 0,5% през тази година. Рейтинговата агенция Standard & Poor от своя страна предвиди разширение от 0,8%, като коригира рейтинга на страната до стабилна от негативна перспектива.

Въпреки това Испания продължава да се бори с втората най-висока безработица сред страните-членки на еврозоната, която се закотви на ниво от 25,8% през декември. Месец по-рано равнището бе 26,1%.

В допълнение към това, страната има и втората най-висока младежка безработица в рамките на валутния блок, която удари 54,3% през декември, спадайки от 55,2% през ноември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:11 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 0
deant
преди 10 години
отговора е да/.НО това могат да го правят няколко избрани... т.е. ние не сме от тях :)) ние само приемаме условията дори без да сме приели парите. Дори днес чух изтекла информация, че ЕК са свършили парите и всичко ще се плаща през 2015.. дотогава всичко от бюджета и от заеми. Но ЕК няма да ти погаси лихвите по заема... Та тез евросредства не стига, че се крадат и харчат неефективно но излизат и двойно. Та дано не ми е вярната инфото...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
nobel
преди 10 години
Ще взема да се съглася с тебе, понеже ти така или иначе си съгласен с мен, че парите не са похарчени максимално ефективно и възвръщаемостта очевидно не е била достатъчно добра.... меко казано. И след като не е достатъчно добра и са натрупани такива огромни дългове въпросът ми е - какво да правим от тук нататък. Ако дългове могат да се трупат до безкрай и от това няма проблеми - ми да продължаваме да трупаме. Ударно даже да трупаме, да си направим хубави пътища, гари, да си купим най-новите мотриси, самолети и да направим метро във всеки град. Има ли нещо лошо в това? Хубави детски градини, паркове - защо не. Само един проблем има всичко това да не стане. Гадовете искат парите да се връщат, при това с лихви, а при отпускането на заеми често поставят и непременни УСЛОВИЯ от вида - ще построите тунел под връх Шипка и ние ще ви дадем парите за това. Но трябва да възложите ПРОЕКТИРАНЕТО И СТРОЕЖА на посочени от нас фирми. Всичко това е много опростено и дори опростенческо, но принципа е тоз
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
deant
преди 10 години
хехе путища... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Ами не е баш тъй.. като отидеш в охарчилите се страни виждаш перектни путища, тротоари сгради - инфраструктура. Както и много други материални неща, за които си личи че са харчени обществени средства. Моето единствено обеснение на поставеният от тебе въпрос, е че те са строили повечето неща свръх възможностите на това което могат да си позволят. Т.е. там за една дупка изкопават целия асвалт от кръстовище до кръстовище - т.е. една дупка излиза доста скъпо, но пък подменя доста инраструктура. И още нещо големите ремонти добавят към ръста на БВП, което пък го следят като отправна точка за дълговете... въртелешката е сериозна. Схемата е просто разбивач.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още