САЩ изпаднаха от топ 10 на най-свободните икономики в света, пише CNBC, позовавайки се на последното проучване в тази област.
Най-голямата икономика изостана с 2 места до дванадесетата позиция в Индекса на икономическата свобода за 2014 г. на фондацията Heritage и Wall Street Journal, публикуван днес. Това е седма поредна година на пропадане в класацията за „страната на неограничените възможности“.
Индексът се основава на условията в четири категории на държавното устройство: върховенство на закона; ефективност на регулаторите; ограничаване на държавната намеса и свободен пазар.
„Цялостната икономическа политика на САЩ през последните години включваше значително разширяване на сферата на държавна намеса, като това неминуемо ускори ограничаването на икономическата свобода“, се казва в доклад, придружаващ данните за индекса.
„Липсата на целенасочена фискална реформа отслаби финансовия баланс на правителството и доведе до рязко увеличаване на правителствения дълг. Паралелно с това назначаването на високи ръководни постове на близки и роднини разклати устоите на върховенството на закона, допринасяйки допълнително за ограничаването на икономическата свобода“, се казва още.
За това допринесоха и строгите правила в сфери като финансите, здравеопазването и опазването на околната среда, завличайки страната до втората ѝ най-ниска позиция в 20-годишната история от съществуването на индекса.
„Последните пораждаха несигурност в бизнеса, която се отрази негативно на създаването на нови работни места, както и на възстановяването на икономическия растеж“, пише в доклада.
Въпреки влошаването в САЩ обаче, в световен мащаб тенденцията е по-положителна, като изгубеното по време на кризата се е възвърнало.
Финансовата столица на Азия – Хонконг, затвърждава титлата си на най-свободна икономика за двадесета поредна година.
„Условията за създаване на нови компании, нивото на данъчно облагане, възможността всеки да се издигне са най-големи и благоприятни в Хонконг“, коментира основателят и председател на Азиатския център за изследвания Ед Фелнер.
След Хонконг в индекса се нареждат Сингапур, Австралия, Швейцария, Нова Зеландия и Канада. За най-напреднала държава в това отношение се посочва Мианмар заради подобряването на инвестициите, бизнеса и свободата на труда.
Без особена изненада на последното място остава Корейската народно-демократична република.