Възобновяването на разговорите на Украйна с Москва за отпускането на заем печели подкрепата на облигационерите. Този ход, въпреки че рискува да нажежи още антиправителствените протести заради отказа на Украйна да се асоциира с Европейския съюз (ЕС), може да подкрепи чуждестранните резерви на страната и тя да изпълни плащанията по своя дълг на стойност 17 млрд. долара, които предстоят през следващите две години.
Днес президентът Виктор Янукович се срещна с руския си колега Владимир Путин в Москва. Кредитите на стойност 15 млрд. долара и отстъпката в цената на газа за Украйна са били основните теми на разговор между държавните глави, споделят пред Bloomberg запознати.
Украйна търси чуждестранна помощ от Русия, Китай и ЕС, след като опитите на централната банка да подкрепи гривната стопиха валутните резерви на страната до 7-годишно дъно. През април пък правителството отказа да води преговори за спасителен заем от Международния валутен фонд (МВФ).
Само преди няколко дни страната поиска кредит от 20 млрд. евро от Европейския съюз като условие за подписването на договора за асоцииране. Брюксел обаче отказа и дори прекрати временно преговорите за постигане на споразумението.
През ноември валутните резерви намаляха с 9 на сто до седемгодишното дъно от 18,8 млрд. долара, като по този начин затрудниха централната банка да продължава с покупките на гривни на валутния пазар. Само за последните две и половина години валутните резерви на Украйна са се стопили с 51%.
В началото на месеца рейтинговата агенция Moody’s Investors Service посочи, че украинците може масово да започнат да обръщат спестяванията си от местна валута в чужда, ако почувстват, че стабилността на страната се влоши още. Днес един долар се разменя за 8,2945 гривни, след като валутата докосна 4-годишно дъно спрямо щатските пари на 13 декември.
До обяд доходността по 10-годишните украински облигации с падеж април 2023 г. спадна за шести пореден ден, като сега се смъкна с 0,006 пр.п. до 9,87%, отбелязвайки най-ниската стойност за месеца.
Цената на застраховката по украинския дълг срещу неплащането му чрез т. нар. суаповете за кредитно неизпълнение (Credit default swaps, CDS) днес се покачи с 0,23% до 1063, отскачайки от триседмичното дъно, показват данните на СМА.
Тази стойност прави държавните облигации на Украйна най-скъпите за застраховане след тези на Аржентина и Венецуела, сравнява агенция Bloomberg цените на CDS-ите.
преди 11 години Украйна или ще става държава, или ще става мейдан ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Защо "подкрепят" гривната с валутните си резерви вместо с производство на стоки и ресурси?Не знам от производството им какво е останало но поне ресурси имат. Имат и евтина работна ръка в много големи количества. Трябва да насърчат хората да поемат инициативата да произвеждат стоки и услуги според възможностите си. Кой за вътрешно потребление, кой за износ... Да оставиш цялото богатство на една страна в ръцете на група олигарси и да си мислиш че си много голям родолюбец е едно от най-големите днешни национални предателства. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ами какво да кажем? Мисля че е очевидно. ЕС се отказа от Украина и не я подкрепи по пътя и към Европа. ЕС обърна гръб и остави сами украинците на площада в Киев и за пореден път доказа лицемерието си отговор Сигнализирай за неуместен коментар