– Какви качества се изискват, за да спечелиш подобно състезание?
Чисто индивидуалните качества, които разграничават успешните от неуспешните отбори, са търпение, спокойствие и увереност в моделите, които отборът е изработил. В повечето симулации ни се наложи да поемем определено количество риск, диктувано от стратегиите, които разработихме преди състезанието. В определени моменти държахме позиции, които драстично се различаваха от това, което пазарът диктуваше. В момента, в който започнат да се трупат нереализирани загуби, паниката може да те накара да забравиш, че има причина да държиш точно тази позиция.
Разбира се трябват късмет и издръжливост. Състезанието продължава цял ден, като всяка грешно преценена сделка може да коства на отбора ти 10-20 позиции в класирането за текущата симулация.
Не на последно място, важен е и отборният елемент. Аз и партньорът ми открихме в хода на състезанието, че за всеки рунд един от нас се справя по-добре или като трейдър, или като анализатор, като това ни позволи не само да пестим сили от рунд на рунд, но и да постигнем оптимални резултати.
– За да спечелите подобен конкурс, несъмнено имате детайлен поглед към движенията на капиталовите пазари. Каква 2013 г. изпращат глобалния фондов пазар?
Уви, засега интересът ми към финансите е академичен в по-голямата си част и повечето от знанията ми са на ниво модели и симулации.
– Студент сте в Принстън, но сте завършил средното си образование в България. С какво според вас американската образователна система превъзхожда нашата?
Последните 5 години от средното си образование преминах в Американския колеж в София, а преди това бях в Софийската математическа гимназия. Колежът следва сложна смесица между българската и американската образователна методология. Винаги ми е било трудно да разгранича къде свършва българското и къде започва американското, най-вече защото по-голямата част от преподавателите ми бяха българи.
Това, което забелязах, когато пристигнах в Щатите, е че дори тук хората говорят за огромни проблеми, подобни на тези, цитирани в българските медии напоследък, във всички етапи на образованието - от детската градина до университета. Особено важна изглежда липсата на добри и мотивирани учители, както в Америка, така и в България.
Искам да използвам случая да благодаря на всичките си учители за времето и старанието, което са вложили в обучението ми – тези от Софийската математическа гимназия, Американския колеж, както и всички участвали в подготовките на българския национален отбор по математика.
– В какво направление виждате професионалното си развитие след завършване на образованието си?
Все още не съм напълно сигурен с какво искам да се занимавам, след като завърша бакалавърската си степен. От една страна, обичам и се наслаждавам на изучаването на т.нар. „теоретична“ страна на математиката, но пък от друга състезателният елемент и динамиката на финансовия свят ме влекат. Имам още една година да опитвам различни неща и да се усъвършенствам, пък след това ще видим накъде ще ме отвее вятърът.
преди 11 години Като ви сложа един до друг (теб и него), и двамата продукти на 2 системи, той поне изглежда доста по-нормално, пък и както се вижда, се доказва в неща (и на места), където има доста голяма конкуренция.Поздравления за Кубрат Данаилов а на любителите на руските ракети носители на ОМП пожелавам да вдигнат още една наздравица (повода е без значение). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Никога досега измамниците не са имали толкова голям успех;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Симулативните игри несъмненео привличат внимание и пак внимание на финансите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Още едно момче- 100%-ов продукт на "нео-либералната матрица"! отговор Сигнализирай за неуместен коментар