Засилването на търсенето в Китай е разглеждано като основната причина за значителното покачване на стойността на биткойните до над 400 долара за брой. Какво обаче е значението на втората по сила икономика в света за бъдещето на дигиталната валута?
"Китай притежава потенциала да развие или разруши биткойните", заяви Зенон Капрон, управляващ директор на консултантската и изследователска компания Kapron Asia по време на конфереция за дигиталната валута в Сингапур.
Стойността на биткойните продължава да достига нови върхове, дори и след затварянето на платформата Silk Road по обвинение за незаконна търговия. Според експерти най-значителният стимул за покачване на цената на виртуалните пари е все по-голямата им популярност в Китай.
"В страната има много специалисти, които участват в създаването, или т.нар. "добив" на биткойните", отбеляза пред CNBC Линк Ян, съосновател и вицепрезидент на BTC China – най-голямата по обем борса за виртуалната валута в света.
"Инвеститорите започват да се оглеждат за алтернативни инвестиции, като биткойните, заради опасенията, че традиционните инвестиции, като тези на жилищния пазар, стават все по-рискови", посочи от своя страна Кайл Дрейк, основател на CoinPunk.
По думите му търсенето в Китай до голяма степен е задвижило инвестициите във виртуалните пари. Въпреки това той отбеляза, че в момента използването на биткойните като средство за закупуване на стоки и услуги в Китай не е от най-изгодните.
Комисията по вътрешна сигурност към Камарата на представителите на Конгреса в САЩ планира да обсъди регламентирането на виртуалните валути на заседание през следващата седмица.
В началото на ноември главният икономист на Федералния резерв в Чикаго Франсоа Велде заяви, че "ако биткойните станат широко приети, те идва ли ще останат без държавна намеса".
"Разглеждайки биткойните като абсолютна стойност и обем, те все още не са толкова много... С оглед на факта, че китайското правителство все още не ги е регламентирало, то най-вероятно страната не се интересува от тях", посочи Линк Ян.
"Биткойните все още не се котират спрямо стойността на юана, така че Китай няма да прибегне до регламентиране точно сега. В бъдеще обаче сме сигурни, че ще има правила, като те ще зависят от начина, по който САЩ и Европа третират виртуалните пари", добави още той.
преди 11 години Доводи? Аз ти казах чисти факти за затваряне на портфейли. Дай малко и ти факти. Примерно колко е защитен протокола, след като разбрахме, че службите за сигурност могат да подслушват президенти и мин. председатели. Айде изкажи малко технически, вместо да ми говориш като инвеститор (или там като какво ми говориш) Знаеш ли какво е TCP/IP? Знаеш ли, че благодарение на него нямаш абсолютно никаква анонимност в интернет. И ако някой позволява пиратството или определена анонимност, това е напълно преднамерено. Да, интернет изобщо не е толкова свободен колкото си мисли обикновения човек. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Данте, излагаш се бе пич. Казах ти, не ги разбираш тия работи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ""В страната има много специалисти, които участват в създаването, или т.нар. "добив" на биткойните", Това не значи, че се "добиват" повече биткойни за еденица време, а че добитите се преразпределят върху повече хора от Китай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Биткойните определено са интересна тема, която ще набира все по-голяма популярност. Ще се стремим да ги следим все по-задълбочено занапред. Благодарим за препоръката, поздрави :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години хаха в тази статия искат да ми кажат, че биткайна бил по-ниско рисков от имота??? ТОЧНО този месец КИТАЙСКА биткойн банка затвори врати. И то не защото фалира. Просто събра едни пари и .. изчезна. Малко по рано този месец пък друг онлайн портфеил фалира. Няма риск а? Призовавам инвестор (както и преди направих) да пише новини и за тези случки, щом следм биткойна е хубаво да знаем какво става с портфейлите онлайн. отговор Сигнализирай за неуместен коментар