Куба ще премахне своята двувалутна система, се посочва в правителствен доклад, цитиран от BBC. По този начин наследникът на Фидел Кастро – неговият брат Раул, ще реализира най-мащабната финансова реформа в страната в последните близо две десетилетия.
От 1994 г. в Куба има две валути – една, фиксирана към щатския долар, и друга - частично конвертируема.
По-скъпото песо, прикрепено към курса на долара, се използва за разплащане в сектора на туризма и за външната търговия.
Реформата предвижда стойността му да бъде постепенно обединена с по-евтиното песо, което да сложи край на двувалутната система, която поражда голямо недоволство сред кубинския народ.
Кубинската икономика, която е почти изцяло държавна и се основава до голяма степен на туризма, преживя сериозен катаклизъм след разпада на Съветския съюз. Това постави островната страна в икономическа изолация и множество трудности.
Двувалутната система имаше за цел да предпази крехката икономика на Куба, но разгневи местните жители, които получават възнаграждения си в по-евтиното песо.
Реформата от 1994 г. в крайна сметка доведе до създаване на двоен стандарт в страната, който раздели населението на привилегировани кубинци с достъп до туризма и чуждестранните търговски сектори, и такива, които работят и кореспондират само с местната икономика.
Правителството одобри график за изпълнението на "мерки, които ще доведат до парично и валутно обединение", посочи комунистическото издание Granma.
Съединението е "наложително, за да се гарантира възстановяването на стойността на кубинското песо" , отбеляза още вестникът.
Досегашните информации не дават подробности за това как най-бързо промяната ще се осъществи. Според цитирани от Ройтерс кубински икономисти обаче реформата ще отнеме около 18 месеца.