Китай ускорява плановете си за интернационализиране на своята валута, след като сключи споразумение за замяна на евро срещу юани с ЕЦБ в сделка, която ще бъде втората по големина с подобен хаактер, съобщава Ройтерс.
Двустранното суоп споразумение между ЕЦБ и Народната банка на Китай е с продължителност три години и има максимален размер от 350 млрд. юана, или 45 млрд. евро.
Сделката е последната от поредица, която Китай осъществи с други държави, за да насърчи използването на юана в глобалните търговски и финансови транзакции, с крайната цел да съперничи на долара като световна резервна валута.
Валутният суоп осигурява на централните банки и допълнителна ликвидност във времена на затегнати финанси, коментира Луис Куияс, икономист на RBS в Хонконг.
Сделката с ЕЦБ е втората по големина за китай след суопа с Южна Корея на стойност 360 млрд. юана. Китай има и спорезумение с Хонконг в размер на 400 млрд юана.
Като вторият най-голям търговски партньор на Китай Европа е естсестена цел на Пекин за повишавне популярността на юана. Интересът е взаимен от страна на Великобритания и Германия, които искат да бъдат клирингов център на търговията с юани в Европа, предоставяйки печеливши финансови услуги.
Юанът в момента е осмата най-търгувана валута в света с пазарен дял от 1,5%, изпреварвайки шведската крона, южнокорейският вон и руската рубла.
Сделката между Пекин и ЕЦБ идва, след като френският президент Франсоа Оланд заяви през юни, че Франция работи върху договарянето на валутна суопова линия с Китай.
„Отсега нататък банките в еврозоната ще имат сигурността, от която се нуждаят, за да развиват дейност в юани в дългосрочен план“, приветства споразумението гуверньорът на френската централна банка Кристиан Ноайе.
Единствено Хонконг не е доволен от сделката, тъй като понастоящем е официален офшорен център за търговия с юани, макар че банки от Тайван и Сингапур също предоставят подобни услуги.
Със статута си на глобален валутен център Лондон изглежда е фаворит за посигане на споразумение с Пекин да бъде европейският офшорен център за търговия с юани.
преди 11 години като се има предвид за какво се бори юана не виждам проблем да се съхраняват парите имаенно в долари. а като си гледам месечната графика евро долар не виждам да е новина че долара го чакат дълги месеци добруване отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години На *** Български език в случая суап значи, че ако Евро държава или фирма иска да си купи нещо от Китай вече не е необходимо, както до сега, да купи с еврото си долари, а с тях юани, вече ще може да си купи директно юани и нуждата от доларови резерви в банките в Европа рязко намалява. Същото важи и когато Китай или Китайска фирма иска да се разплати в Европайска. Китай вече има такива двустранни споразумения с Япония, Русия, Австралия, Н.Зеландия, Аржентина, Бразилия, Иран и др. Изброените държави вече нямат нужда от големи доларови резерви за да търгуват с Китай и търсенето на долари намалява. Всичко това на фона на създаване на долари със скорост никога не виждана до сега. Аз непроумявам, как някой може да държи долари и да си мисли, че е в сигурна позиция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Според конспиративните сайтове, дни преди правителството да забуксува, са прехвърлени милиарди в европейска банка и няколко щата, запомних само Луизиана, но щатове с находища, са дадени на Китай, защото федералният резерв/ частен нали/, дължи на Китай злато отпреди сто години, когато се е създал ФЕД и е ползвал това злато.Реално , Обама си е президент на корпорация, която няма нищо общо със самата Америка като нация.Затова се направиха , какви ли не опити да се изземе оръжието от хората, но вместо това, те се превъоръжиха и няма спасение за гавърмента.Особено по малките градове. Най силният бизнес в Америка е с въоръжаването и залите за стрелба.И това е най-доброто, което може да се каже за Америка!Стискам им палци на истинските американци.Като имам време, ще намеря страницата на правителството, където е обявена продажбата/ размяна срещу дълг с Китай. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Суап (на английски: swap) е финансов инструмент, договор за размяна на серия бъдещи плащания, при който поне за едната страна не е известен размерът на бъдещите плащания (но е известна формула по която ще бъдат определени). По своята същност суапът може да се разглежда като серия от форуърдни контракти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Суап (на английски: swap) е финансов инструмент, договор за размяна на серия бъдещи плащания, при който поне за едната страна не е известен размерът на бъдещите плащания (но е известна формула по която ще бъдат определени). По своята същност суапът може да се разглежда като серия от форуърдни контракти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Оназ черната *** да не реши да напада Ивропата сега :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Истинския пробив ще е, ако успеят да договорят вноса на суровини да става приоритетно в юани. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Поредният пирон в ковчега на долара. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години С Хонконг. Мерси! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Китай има и спорезумение с Китай в размер на 400 млрд юана. отговор Сигнализирай за неуместен коментар