По-малко американци, отколкото се очакваше, са подали искания за обезщетения при безработица през миналата седмица, сочат данните на трудовото министерство в САЩ, цитирани от Bloomberg.
През миналата седмица са били подадени 323 хил. молби, докато анкетирани от информационната агенция анализатори очакваха между 325 и 330 хил. молби за помощи при безработица.
Същевременно министерството ревизира нагоре данните за предходната седмица – тогава са били подадени 332 хил. заявления, а не 331 хил., както беше обявено предварително.
Подадените през последните 4 седмици искания за обезщетения при безработица са се понижили до средните 328 500 броя – най-ниско ниво от октомври 2007 г., сочат още данните.
Броят на американците, които продължават да получават помощи, се е понижил с 43 хил. души до 2,95 млн. души в седмицата до 24 август. Американците, които вече нямат право да получават традиционни обезщетения и се подпомагат по линия наспециалните федерални програми, са намалели със 17 хил. души до 1,49 млн. през седмицата до 17 август.
В отделен доклад американското трудово министерство съобщи, че производителността на труда е нараснала с 2,3% на годишна база през второто тримесечие, след като записа спад от 1,7% през първите три месеца на годината. Икономисти очакваха ръст на продуктивността от около 1,6 на сто.
За 12-те месеца до края на юни обаче продуктивността се е увеличила със само 0,3% срещу средно повишение от 2,4% за периода 2000 – 2011 г. Това се приема като знак, че бизнесът е изчерпал потенциала на сегашния личен състав и ще трябва да назначава нови хора, още повече, че разходите за един работник са останали без промяна през миналото тримесечие.
Същевременно ADP Research Institute обяви, че частният сектор в САЩ е разкрил нови 176 хил. работни места през август. Икономисти обаче очакваха, че през миналия месец са били разкрити 184 хил. нови работни места.
Утре ще излязат и правителствените данни за заетостта. Анализаторите прогнозират, че през август са били създадени 180 хил. нови работни места, което означава, че безработицата в САЩ вероятно е останала без промяна на ниво от 7,4%.