Централната банка на Индонезия повиши основния лихвен процент с 50 базисни пункта до 7%, предава CNBC. Тя предприе този ход, за да осигури подкрепа за обезценяващата се рупия и за икономиката на страната. В момента Индонезия се бори с високата инфлация и масираните разпродажби на фондовата борса.
Централната банка вдигна и лихвения процент по овърнайт депозитите, т.нар. FASBI, с 50 базисни пункта до 5,25%, както и лихвения процент по междубанковите кредити с 25 базисни пункта до 7%.
На срещата на Борда на директорите на централната банка, състояла се на 15 август, ръководните органи оставиха лихвите без промяна. Следващата им среща още не е насрочена, но едва ли ще се проведе преди 12 септември. Едно е сигурно обаче - през последната седмица обезценяването на рупията и поевтиняването на акциите на местните компании се ускориха.
През юни и юли Централната банка на Индонезия повиши с общо 75 базисни точки основната лихва, което я изстреля до 6,5%. Банката бе принудена да повиши още лихвата, защото рупията се обезценява непрекъснато и достигна четиригодишно дъно, превръщайки се във втората най-бързо обезценяваща се валута след индийската рупия.
Доверието на инвеститорите към индонезийската валута е колебливо заради големия дефицит по текущата сметка на страната и увеличаващата се инфлация, която през юли стигна 8,61%.
Очаква се в понеделник Статистическото бюро да оповести данните за инфлацията за август. Прогнозите на Централната банка на Индонезия са за инфлация от 8,9 на сто.