Aктивността на производствения сектор в Китай се забавя още през юли в резултат на допълнителния спад на поръчките, показват изготвените от HSBC и Markit предварителни данни, цитирани от MarketWatch.
Предварителните данни от PMI индекса за Китай показват понижение до 47,7 пункта спрямо 48,2 пункта през юни, като резултатът представлява 11-месечно дъно. Всяко ниво под границата от 50 пункта показва свиване на активността.
Изготвените от HSBC и Markit данни, които включват около 85-90% от отговорите на зададените към предприемачите въпроси, също така показват, че заетостта през юли спада с по-бързо темпо, отколкото през предходния месец. Въпреки това, от HSBC потвърдиха, че новите поръчки за износ намаляват по-бавно.
Главният икономист в HSBC за Китай Хунбин Цю заяви, че предварителният резултат "предполага непрекъснат спад в производствения сектор благодарение на по-слабите нови поръчки и на по-бързото изчерпване на запасите. Това добавя допълнителен натиск върху трудовия пазар".
Китайският премиер Ли Къцян заяви на заседание на Държавния съвет през миналата седмица, че правителството ще предприеме действия, с които да гарантира, че икономическия растеж няма да падне под 7%.
Първоначалната реакция на повечето експерти бе мрачна. Шейн Оливър - главен икономист в AMP Capital, обяви в профила си в социалната мрежа Twitter, че разочароващите данни предполагат допълнителен риск за забавяне на китайската икономика, като подчерта и необходимостта от допълнителни стимули от страна на управляващите.
Мнението му бе споделено и от стратега в Kim Eng Securities Андрю Съливан, който заяви, че данните са "много по-слаби от очакваното", като очакванията му са предварителният резултат да остане без особена промяна във финалната си версия. "Възможно е дори окончателните данни да бъдат по-ниски", допълва още анализаторът.
Икономистите в Bank of America Merrill Lynch Тин Лу и Сяодзя Джъ се съгласиха, че отслабването в сектора може да подтикне управляващите към използването на повече стимули. Те също така заявиха, че неочакванният спад през юли "вероятно се дължи на продължителните песимистични настроения в резултат на сътресенията в междубанковия сектор през юни".
Китайските фондови пазари очаквано реагираха негативно на по-слабите от очакваното данни. Към 9:20 часа българско време основният индекс в страната Shanghai Composite отстъпва с 13,36 пункта, или 0,65%, до 2 030,51 пункта, докато в Хонконг бенчмаркът Hang Seng се смъква с 13,68 пункта, или 0,06 на сто, до 21 901,74 пункта.