Предприетите от Турската централна банка мерки бяха възприети по положителен начин и се отразиха на пазарите. Това съобщи на пресконференция вицепремиерът Али Бабаджан в отговор на въпрос на ИТАР-ТАСС за ситуацията на пазара след намесата на централната банка.
"След направените в понеделник изявления от централната банка се наблюдава растеж на показателите. През изминалите четири дни икономиката ни си възвърна обратно около 1 млрд. долара. Това е положителен процес. Очевидно е, че действията на централната банка оказват успешно влияние върху финансовия сектор", отбеляза още вицепремиерът.
Али Бабаджан отказа да коментира как мерките на основната банкова институция в страната ще се отразят върху средносрочните и дългосрочните перспективи на пазара, отбелязвайки, че "правителството и централната банка ще предприемат стъпки в рамките на разработените програми".
Турската централна банка бе принудена да направи важна интервенция върху валутния си курс, поради рязкото обезценяване на турската лира спрямо американския долар. От 11-ти юни досега бяха продадени около 6,5 млрд. долара от валутните резерви на банката. Тази мярка спомогна за укрепването на националната валута и за нормализирането на ситуацията на пазара.
Както Бабаджан заяви по-рано, поради "неправилното възприемане на протестните прояви в страната", редица инвеститори изтеглиха активи от Турция в размер на 3 млрд. долара.