Централната банка на Южна Корея изненадващо понижи основната си лихва до 2,5% от досегашните 2,75% с надеждата да подкрепи икономическия растеж в страната и да се противопостави на поевтиняването на йената, което осигури конкурентно предимство на японските компании пред техните южнокорейски съперници, съобщи BBC.
Понижението на основния лихвен процент е първото за последните 7 месеца, след като през октомври банката предприе редукция отново с 0,25 процентни пункта.
„Това понижаване на основния лихвен процент означава, че южнокорейската централна банка признава, че икономиката не е в толкова добро състояние, колкото се смята“, заяви Джун Мин Кьо от Korean Investment and Securities. „Бавният икономически ръст и слабият износ са ключови за решението за лихвата“, добави той.
Агресивната политика на японското правителство, насочена към обезценяването на йената, както и слабото търсене в световен мащаб изправиха южнокорейските износители, които осигуряват приблизително половината от брутния вътрешен продукт на страната, пред сериозни предизвикателства.
Йената се обезцени с близо 20% спрямо щатския долар от ноември досега, което направи японските стоки по-достъпни за чуждестранните купувачи. Южнокорейският вон пък поскъпна с над 8% спрямо щатския долар за последните 12 месеца и с над 20% спрямо йената през последните 7 месеца.
След обявяването на решението на централната банка вонът поевтиня с над 0,4% спрямо щатския долар до 1 087,25 вона за долар от 1 083 вона за долар, а впоследствие изгуби почти толкова, обезценявайки се до 1 091,145 вона за долар.
„Разглеждам днешното понижаване на лихвата като защита срещу поскъпващия вон“, заяви Ким Йонг Су, икономист в NH Investment & Securities. „Бихме могли да кажем, че южнокорейската централна банка се включи във валутните войни“, добави той.
Правителството на страната вече понижи прогнозата си за икономическия растеж за настоящата година до 2,3% от очакваните по-рано 3,1%. Като основни фактори за новата прогноза то изтъкна слабият износ и забавянето на вътрешното потребление.
През тази седмица южнокорейският парламент одобри план за увеличаване на разходите за стимулиране на икономиката с 15,3 млрд. долара.
През последния месец централните банки на еврозоната, Унгария, Индия, Австралия и Полша предприеха също понижаване на основните си лихвени проценти, за да стимулират кредитирането на фона на запазващата се несигурна перспектива пред световната икономика.
преди 11 години Интересно, кога БНБ ще свали ОЛП. Агресивно и /поне/ със средносрочна перспектива. Нас, в България, силно ни затиска недостъпността на кредитния ресурс, а банките ни са основно чужди. Помпят ресурси от нас, душат ни с лихви, а чакаме растеж. Трудно ще се случи при ТОВА положение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар