Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да реагира на агресивната монетарна политика по света, смята бившият член на управителния съвет на институцията Лоренцо Бини Смаги. Според него е наложително да се вземат мерки за обезценяване на еврото, пише CNBC.
„Ако вземете Азия, САЩ и Европа, най-слабото място ще е Европа. Така че би било нормално да се очаква курсът на еврото да е по-нисък. Не това обаче е нещото, което виждаме, заради много агресивната политика в останалата част на света. Така че вероятно Европа трябва да реагира на това“, обяснява Бини Смаги.
Коментарът на банкера идва на фона на 25% обезценяване на йената срещу долара от средата на ноември досега. Причина за него стана категоричната позиция на правителството и централната банка, че ще се борят за обезценяване на йената чрез изливането на 1,4 трлн. йени в икономиката на страната за две години.
Според Бини Смаги обаче тази политика може да предизвика проблеми.
„Какво правят японците с парите, които отпуска централната банка срещу активите? Те купуват чуждестранни активи, така че валутният курс се понижава значително, а това има влияние и върху другите икономики по света. Те купуват нови активи, нов риск, така че това има големи ефекти и не е ясно дали те няма да създадат проблеми занапред“, смята той.
Засилват се спекулациите, че през следващата седмица ЕЦБ ще понижи основния лихвен процент с 0,25 процентни пункта. Очакванията за това идват след серия разочароващи данни за състоянието на Европа, включително такива, че двигателят на еврозоната – Германия, се забавя.
„Не мисля, че такова решение би било контрапродуктивно, така че не смятам, че то ще навреди. Това би било първата стъпка към напасването на монетарните условия с това, което се случва в останалия свят и това, от което се нуждае Европа“, обяснява Бини Смаги.
Според него ЕЦБ може да стигне дори по-далеч от простото намаляване на основната лихва.
„Ще са нужни и някои допълнителни мерки – те ще зависят от икономическите условия, но със сигурност фактът, че другите централни банки взимат допълнителни мерки, е предизвикателство пред ЕЦБ. Не може просто да бъдеш по-консервативната централна банка, защото така ефектът ще падне върху валутния курс, а това може да вкара Европа в рецесия“, смята Бини Смаги.
преди 11 години Колега, погледни Маркеторакъла, имаше статия с графики и изчисления, че акцията за сваляне на цената на т.нар.хартиено злато-фютчърсната цена-е струвала на организатора близо 2 милиарда долара.Помисли кой може да пожертва тази сума-сигурно който си ги печата, нали? Първо удариха биткойна, после златото.Но пък в същото време търсенето на физическо злато проби тавана.Абе в интересни времена живеем.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Щото са ценни колкото него отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Попитай евреите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Абе това, че всички ЦБ-и ще печатат докато валутите им изгорят в хиперинфлация ми е ясно. Само моля някой да ме светне, защо златото поевтинява спрямо тези валути? отговор Сигнализирай за неуместен коментар