Фабричните поръчки в Германия са нараснали през декември, след като търсенето в еврозоната се повиши, потвърждавайки прогнозите, че регионът започва да се възстановява от рецесията, съобщава Bloomberg.
Поръчките, претеглени на сезонна база и спрямо инфлацията, са се повишили с 0,8% спрямо ноември, когато се понижиха с 1,8%, сочат данни на министерството на икономиката в Берлин. Икономисти, участвали в проучване на Bloomberg, прогнозираха ръст от 0,7%.
В същото време фабричните поръчки към германските компании, направени в еврозоната, са скочили със 7%. Поръчките за инвестиционни и потребителски стоки също са се увеличили.
Докладът е последният от серията позитивни новини, които потвърждават, че икономиката на еврозоната е започнала да се възстановява, след като дълговата криза я докара до рецесия през миналата година, отбелязва агенцията. През януари цените на недвижимите имоти в Испания престанаха да се понижават за първи път от 3 години, докато икономическото доверие в еврозоната се повиши до 7-месечен връх.
Нарастването на потреблението в еврозоната ще подкрепи растежа в Германия и ще й помогне да се възстанови от спада през последното тримесечие на 2012 г.
„Добра новина е, че повишението на поръчките от еврозоната е толкова силно“, казва Фредерик Дъкрозет, икономист на Credit Agricole SA в Париж. „Прекалено рано е да обявим, че еврозоната се е възстановила, но за Германия това може да е началото на серия добри данни през първото тримесечие на годината“.
„Наред с подобрението на бизнес климата през последните месеци, данните говорят за край на анемичния период в индустриалния сектор“, се посочва в доклада на министерството. "Днешните данни са добър сигнал за производството през тази година“, пише още в документа.
Индексът Ifo, измерващ бизнес климата в страната, неизменно надхвърляше очакванията на икономистите през последните 3 месеца, докато през декември секторът на услугите нарасна с най-бърз темп от 18 месеца. Индексът, измерващ производството, също се е увеличил. Това помогна безработицата в страната да се свие за втори пореден месец през януари до 6,8%.