IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Силният паунд спъва британската икономика

Настоящия курс на паунда не съответства на целта за фокусиране върху експорта, посочва протоколът от декемврийското заседание на Английската централна банка

15:07 | 19.12.12 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Силният паунд спъва британската икономика

Силният паунд спъва британската икономика, констатира Английската централна банка в най-острото си досега предупреждение относно експортните перспективи на страната, цитирана от Wall Street Journal.

Протоколът от декемврийското заседание на Комисията за монетарната политика към централната банка разкрива, че ръководителите й са все по-загрижени, че силната местна валута уронва конкурентоспособността на британските компании и задържа възстановяването.

Правителството и централната банка отдавна търсят начини за ребалансиране на британската икономика, като изместят фокуса от потреблението на задлъжнелите домакинства и държава към износа и инвестициите.

Настоящия курс на паунда не съответства на тези амбиции, посочва протоколът от заседанието. Освен това изглежда отслабва и търсенето за финансовите и бизнес услугите, в които Великобритания се е специализирала.

От началото на годината английската лира е поскъпнала с почти 4% спрямо кошница от валути. Само от началото на декември паундът е поскъпнал с близо 2% спрямо долара, което е голямо движение за основни валути.

„Намаляването на британската конкурентоспособност през последните години се яви като препятствие за местните компании да се възползват от ускорения глобален икономически растеж“, сочи протоколът.

Според централната банка икономиката на Великобритания вероятно ще се свие през последното тримесечие на годината, а инфлацията се очаква да остане устойчиво висока през идната година. Годишната инфлация за ноември от 2,7% е над целевия праг на банката от 2%.

Протоколът от декемврийското заседание показва, че 9-членният панел е гласувал единодушно за запазване на основната лихва на ниво от 0,5%. Единствено Дейвид Майлс пък е гласувал за разширяване на програмата на банката за вливане на ликвидност на стойност 375 млрд. паунда.

Ръководителите на институцията смятат, че непосредствените рискове за британската икономика, произтичащи от европейската дългова криза са намалели спрямо лятото, като периодът на относително спокойствие на финансовите пазари ще помогне на бизнесът и домакинствата да възвърнат увереността си.

Отделен доклад на Английската централна банка, изготвен от регионалните й представителства, констатира, че програмата и за поощряване на кредитирането е улеснила достъпа на малките фирми до кредити, но е насърчила и ипотечното кредитиране.

Макар че програмата действа едва от лятото, тя е успяла да понижи разходите за финансиране на банките, като в нея участват 35 банкови групи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:10 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 2
hristo72
преди 11 години
Според мен в Европа малко повече мислят преди да направят нещо, а америката просто си решава че ще напечати няколко трилиона и хоп готово.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 2
vankata89
преди 11 години
Стига бе паунда се разменяше преди няколко години за 2 долара я вижте ся на колко е на по големите графики почти на дъното. Ми йената беше над 240 за паунд ся е горе долу двойно по евтина. Сигурно само соналийците няма да имат нищо против валутата им да поскъвка. Между другото баси гаврата трибуквение код на сомалийския шилинг е sos.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 2
nobel
преди 11 години
Това е поредната мантра, която ни пеят днешните финансисти, за да оправдаят печатането на пари. Няма нищо по-лесно от това една държава да си обезцени валутата. И понеже е лесно, те твърдят, че е и препоръчително и се скъсват да ни обясняват колко е важно "вливането на ликвидност" и как това щяло да реши проблемите. Де да беше тъй лесно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 2
trendline
преди 11 години
То всеки иска да изнася. Ама откъде толкова купувачи с пари е въпроса?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още