Планираните съкращения в САЩ са нараснали със 7,1% през април на месечна база до 40 559, става ясно от съобщение на компанията за преквалификация Challenger, Gray & Christmas, цитирано от CNBC. На годишна база през април съкращенията са нараснали с 11,2%.
От началото на 2012 г. досега ръстът на годишна база е от 9,8% до 183 653-ма съкратени, но на месечна за периода между януари и април планираните съкращения са под средните за последните 12 месеца.
През април водещ е секторът на образованието с общо 9 027 съкратени, което е ръст от 142% спрямо март, докато училищата остават под натиск за орязване на разходи на фона на големите щатски и местни бюджетни дефицити. На годишна база обаче планираните съкращения в сектора са регистрирали спад от 32%, се подчертава в съобщението.
Компаниите за производство на потребителски стоки са съкратили планирано най-много хора от началото на годината, като до края на април са обявили съкращаването на 20 134-ма служители, което е с 257% над данните за аналогичния период на 2011 г.
„Дори при най-добро желание създаването на работни места изостава от необходимото темпо, за да се почувства сериозно отражение върху безработицата“, заяви Джон Чалънджър, главен изпълнителен директор на Challenger, Gray & Christmas.
„Макар че някои биха желали да отдадат липсата на назначения на несигурността и регулаторните препятствия, факт е, че търсенето на стоки и услуги не е достигнало ниво, оправдаващо ускорено наемане на персонал“, добави той.
По думите му щатските и местните управи, както и федералното правителство, все още се намират „в състояние на орязване на разходите“, потребителското търсене остава слабо и макар че разходите на бизнеса нарастват, това не е достатъчно да компенсира недостига в потребителските и правителствените разходи.
Също днес стана ясно, че новите молби за помощи за безработни в САЩ за миналата седмица регистрират спад дори под очакванията на анализаторите. Молбите са намалели с 27 000 до сезонно изгладените 365 000, като това е най-големият седмичен спад от май 2011 г. Данните за предходната седмица бяха коригирани до 392 000 при първоначално обявени 388 000.