Доларът продължи похода си срещу еврото и днес, поскъпвайки до най-високото си ниво от 15 март насам. В основата на повишението са поредните добри данни за пазара на труда в САЩ и разочароващите новини за индустриалното производство на Германия.
Днес стана ясно, че първоначалната безработица в САЩ е паднала до най-ниското си ниво за последните четири години. Данните на трудовото министерство на страната показват, че през миналата седмица подадените молби са били общо 357 хил.
Това е с 6 хил. по-малко от предходната седмица, което е най-ниската стойност от април 2008 година насам, пише Ройтерс. Предварителните очаквания бяха подадените молби да бъдат 355 хил.
Това подкрепи долара и той напредна до 1,3040 долара за едно евро. По-рано през деня зелените пари се възползваха от данни за изненадващо голям спад на индустриалното производство в Германия. През февруари то се е понижило с 1,3 на сто на месечна база, което се размина драстично с очакванията за 0,2% ръст.
През последните два дни доларът записа мощен ръст от над 2,5 на сто спрямо еврото. Повод за това даде стенограмата от последната среща на американския Федерален резерв, от която стана ясно, че на дневен ред не стои ново вливане на ликвидност за стимулиране на пазарите.
Преди да бъде публикувана стенограмата двете валути се търгуваха около 1,3350 долара за едно евро.
Повече данни за състоянието на пазара на труда в САЩ се очакват утре, когато ще стане ясно нивото на безработица за март. Предварителните очаквания са, че през месеца са били създадени около 203 хил. нови работни места, което би означавало четвърти пореден солиден ръст на показателя.
Четири последователни месеца с по над 200 хил. нови работни места не са записвани от 1999 година досега.