Епохата на вливане на ликвидност – процес, при който централните банки изкупуват активи под формата на държавни облигации, за да излеят средства на пазарите – може би приключва, сочи проучване сред фонд-мениджъри, проведено през този месец от Bank of America Merrill Lynch и цитирано от CNBC.
По данни на проучването инвеститорите са по-оптимистично настроени за бъдещето и перспективите за ръст, като вече не очакват да бъдат предприемани мерки за вливане на ликвидност от американския Федерален резерв (ФЕД) и Европейската централна банка (ЕЦБ).
„Заключението, което можем да си направим, е че фонд-мениджърите смятат, че вливането на ликвидност е дало резултат, политиката на централната банка е ефективна и че борбата с инфлацията е доведена до нива, която според тях не е нужно да бъде разширявана“, заяви Гари Бейкър, ръководител на отдела за стратегии за европейските ценни книжа в Bank of America Merrill Lynch.
В проучването 28% от фонд-мениджърите заявяват, че очакват световната икономика да се ускори през следващите 12 месеца, докато през февруари на подобно мнение бяха едва 11%, а това е най-високото ниво от март 2011 г. Инвеститорите предвиждат и по-висока инфлация, като 13% от тях очакват тя да се ускори догодина.
Изследването обаче потвърди, че за фонд-мениджърите националните дългове остават най-големият риск за световното възстановяване.
Проучването констатира, че борсовите индекси в световен мащаб са достигнали 28% над дъното си от октомври 2011 г., а банките остават на второ място сред най-избягваните сектори за инвестиции след комуналните компании. Акциите на технологичните компании пък са най-търсените.
„Има две развития – технологиите са някъде далеч напред, а хората никога не са били по-влюбени в тях. Другото включва добре балансирана смес от циклични акции и такива на индустриалните компании“, смята Бейкър. „Най-голямата промяна през месеца е определено при финансовите компании. Това развитие се случва в Европа през последните няколко месеца, а сега и САЩ се включиха в процеса“, добави той.
Проучването от този месец разкрива също, че вниманието на инвеститорите са връща от развиващите се пазари към развитите икономики като Европа, Япония и САЩ, докато перспективите за ръст се подобряват.
И макар че световните развиващи се пазари остават най-популярния регион, опасенията за забавянето на китайския ръст се увеличават. За 9% от анкетираните китайската икономика ще отслабне през следващата година, докато през февруари само 2% са били на същото мнение, сочат данните от проучването.
Освен това за първи път от юли 2011 г. фонд-мениджърите смятат, че печалбите в световен план вероятно ще се подобрят.
преди 12 години Проблемът не е "печатане на пари", а съпътстващо НЕПЪЛНОЦЕННО държавно финансово управление, което подсигурява развитие на стопанска криза.Потребно е прекратяване на причината, която създава стопанска криза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Нашата печатница неработи, защото не произвеждаме НИЩО освен *** и ченгета. домати внасяме от Македония, сол от Египет, дрехи от Китай. Така че и да печатат никой не я ще. Идва времето на виртуалните пари всеки ще има чип и с него пъри няма да види и като се ***.. системата всички ще сме бедни а само неколцина ще имат пари а останалите ще слугуват. Демокрацията е като менструа... все кръв се лее :-)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години щото сме балами :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Е нашата печатница защо не работи? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години това му е хубавото на Пазара - посоките са само две !-------------свърши ли ерата на Харченето на Пари - идва ерата на Печатенето на Пари!свърши ли ерата на Печатенето на Пари-идва Ерата на Харченето на Пари;)---------Единственото правило е : Парите се печатят за да се харчат !всичко друго е шумотевица по пътя към правилото !през 1472 г. най-старата банка в света е въвела това правило (Monte dei Paschi di Siena )на нас ни остава само да го прилагаме ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Епохата на печатането МОЖЕ БИ приключва. Започва епохата на ГОЛЯМОТО печатане... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Докато държавните дългове нарастват, печатниците не могат да спрат. Няма кой да купи тоя все по-голям обем правителствени облигации. Докато не видя дълговете на САЩ, Япония, Англия и европейските държави да намаляват, не вярвам в никакво спиране на печатниците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар