Потребителските цени в САЩ са нараснали най-силно за последните 10 месеца през февруари, като в основата на това е поскъпването на бензина, показват публикуваните днес данни на трудовото министерство на страната.
През февруари индексът на потребителските цени е нараснал с 0,4 на сто, след като месец по-рано ръстът му бе двойно по-малък. Резултатът напълно съвпада с предварителните очаквания на анализаторите, пише Ройтерс.
Въпреки това обаче инфлационният натиск не е чак толкова силен, тъй като при останалите продуктови групи няма значителни изменения, а това отваря вратата за запазване на стимулите за икономиката.
Именно на бензина се пада 80% от поскъпването на живота в САЩ през последния месец. През февруари е отчетено повишение в цената на бензина от 6 на сто, което е най-големият ръст от декември 2010 година насам,
При хранителните продукти няма изменение в цените на месечна база, след като през януари те поскъпнаха с 0,2 на сто.
Изваждането на горивата и храните показва, че основният индекс на потребителските цени е нараснал с едва 0,1 на сто за месеца, или двойно по-малко от очакванията.
Инфлацията в САЩ на годишна база през февруари е била 2,9 на сто, отчитат властите. Толкова беше нейното ниво и през предходния месец.
След обявяването на данните курсът на долара отстъпи спрямо еврото и само за минути единната валута напредна от 1,3070 EUR/USD до 1,3135 долара за евро.
преди 12 години Разбира се!. CPI се определя без храните и енергоносителите,защото с него се индексират пенсии,помощи и др. Ако САЩ започнат да определят този индекс като всички останали, трябва да вдигнат лихвите моментално поне на 6%.Как па не!! Някой да вижда подобна възможност при положение, че идват избори?Абсурд. Със обстановката в Иран ще продължава да се спекулира за да е скъп петролът. Така от една страна печалбите на Ексън,Мобил, Шеврон и Халибъртън са гарантирани, от друга "няма" инфлаци / ! / и има извинение за прекомерно ниските лихви,които са на това ниво вече 4 години, а до 2 месеца ще се пускат "лоши" новини за да се оправдае следващо QE-наливане на ликвидност. Целта-да се срине отново и още долара,да се свалят още лихвите и да се отчете намаляване на безработицата точно по изборите и следователно-преизбиране на Обама.А след това? Не знаем. Вероятно ще се изясни, че САЩ са в хиперинфлация и на ръба на тотална катастрофа. И ще се търси нов Пол Волкър...Да му мисли Светът. отговор Сигнализирай за неуместен коментар