През четвъртото тримесечие на 2011 г. китайската икономика е нараснала с най-бавното си темпо от над 2 години, като брутният вътрешен продукт на страната регистрира ръст от 8,9% на годишна база, съобщи ВВС, като се позовава на данни на китайското правителство. През предходното тримесечие ръстът бе 9,1%.
От други данни на китайското статистическо бюро става ясно, че за цялата 2011 г. икономическият ръст се е забавил до 9,2%, или 47,156 трилиона юана (около 7,4 трилиона долара) от 10,3% за предходната година.
Анализатори очакват през настоящата година забавянето да се задълбочи. „Поглеждайки към останалата част от 2012 г. ще видите дори още по-рязко забавяне през първото тримесечие заради ефекта, породен от монетарното затягане“, заяви Арджуна Махендран, главен стратег за Азия в HSBC Private Bank. „Той обаче ще се ускори по-късно през годината“, добави експертът.
През последните няколко години Китай е една от най-бързо растящите икономики в света, но стимулиращите мерки, осъществявани от правителството, създадоха риск от формиране на балони при активите и страната започна да търси начини за меко забавяне на ръста до по-целесъобразни равнища.
Сред новите мерки са ограничаване на кредитирането, за да се предотврати прегряването на пазарите на жилища и инвестиции, както и затягане на монетарното предлагане.
Част от забавянето на икономическия ръст се дължи на спад в износа заради отслабеното търсене от Европа и САЩ.
Данни от днес показват, че инвестициите в недвижими имоти в Китай са нараснали с 27,9% през 2011 г., което е по-малко от средния годишен ръст от 29,9% между януари и ноември.
Индустриалното производство пък е нараснало с 13,9% през 2011 г., като това е забавяне спрямо 2010 г. с 1,8 процентни пункта.
Преработването на петрол е нараснало с 4,9% до 447,74 млн. тона, производството на електроенергия е скочило с 12% до 4,6 трилиона киловатчаса. Производството на стомана е регистрирало ръст от 12,3% до 881,31 млн. тона, а добивът на цветни метали – с 10,6% до 34,24 млн. тона. Производството на автомобили е нараснало с 3% до 19,19 млн. броя.